Wpis z mikrobloga

Naszła mnie pewna rozterka życiowa związana z religią, może ktoś mnie oświeci, bo nie orientuję się aż tak.
Poszukałem chwilę największych rzeczy święconych przez księży, wyszła np. bazylika w Licheniu lub kanalizacja sanitarnej w miejscowości Kąty. Z drugiej strony byla np. frytkowanica w McDonaldzie, ale były też całe McDonaldy.
I tu sie pojawia moja rozterka, czy jeśli ksiadz zamiast poswiecic frytkownice poswieci caly budynek to frytkownica jest mniej swieta? czy moze w ogole czy nie ma roznicy ?
Co najwiekszego ksiądz może poświęcić? Czemu np. biskup nie poświęci całej diecezji? Albo w ogóle papież całej Ziemii ?
Oczywiście #!$%@?ąc od kwestii finansowej w tym przypadku, bo wiadomo że $$ musi sie zgadzac.
#bekazkatoli #religia
  • 5
@Bielak11: Gdyby papież poświęcił oceany to już nie trzeba by święcić niczego, obieg wody w przyrodzie załatwiłby sprawę i z czasem woda święcona byłaby wszędzie. Ale to zbyt proste rozwiązanie, nie w smak lobby biskupów, którzy kasują ciężki hajs za machanie miotełką.
@Bielak11: Niby beka, ale faktycznie sposób rozkładu "mocy" ze względu na umiejscowienie, czas, jaki upłynął od świętego wydarzenia, nietypowe ukształtowanie terenu czy inne czynniki wpływające na ludzką wyobraźnię opisano w klasycznym już dziele Fenomenologia religii Gerardusa van der Leeuwa. Świetna pozycja, choć zdecydowanie leciwa. Warto, jest po polsku!
@Bielak11: Zacznijmy od początku. W takim McDonaldzie wszystkie przedmioty mają, jak ludzie, lekko #!$%@?, bo Ewa zjadła jabłko. Logiczne więc, że są obarczone grzechem pierworodnym, ale mniej niż mogłyby być, gdyby Jezus nie umarł za nie na krzyżu. No i dalej już z górki, każde kap-kap wody święconej zdejmuje kilkanaście punktów grzechu z danego itema. Czyli jak ksiądz chlapie po elewacji i blachotrapezie na dachu, to one mają mniej grzechu i