Wpis z mikrobloga

Cześć mirki. Przychodzę z iście życiowym pytaniem. Od maja 2018 zacząłem pracować na maszynach cnc, nie mając wcześniej z nimi żadnej styczności. Mimo to bardzo szybko się nauczyłem ich obsługi i musze przyznać, że dobrze sobie na nich radzę. Pracuje na prasie krawędziowej, gilotynie, plaźmie i palniku w firmie która produkuje zabudowy na auta ciężarowe. Chciałbym jednak troche się rozwinąc w tej kwestii. Jestem co prawda po technikum budowlanym ale ogólnie lubię uczyć się technicznych rzeczy. Jednak nie wiem w jakim kierunku. Myślałem o projektowaniu, rysowaniu, autocad czy tym podobne programy. Jednak nie wiem jakie jest zapotrzebowanie na takie osoby, czy bez studiów w ogóle ktoś spojrzy na mnie i czy bardziej opłaca się po prostu obsługiwać maszyny cnc czy pójść wyżej. Nie chce też cały dzień łupać jednego elementu bo zgłupieje. W jakim kierunku warto się tu rozwijać? Lepiej zostać na obsłudze, czy uczyć sie projektowania

#cnc #autocad #praca
  • 13
@dantey w sumie ciekawe pytanie, mój brat zrobił właśnie kurs na CNC i chce iść w tym kierunku. Ma technikum mechaniczne i dużo doświadczenia w kontroli jakości, mechanice, spawaniu itd. Ty zrobiłeś kurs i tuż po nim dostałeś tę robotę? Czy ogarnąłeś sobie to tak po prostu? Według mnie AutoCAD w Twoim przypadku będzie bardzo przydatny. Jest dużo kursów i możliwości certyfikacji. Według mnie nie musisz mieć studiów, niemniej gdybyś dodatkowo zaocznie
@koalapower: Ja poszedłem do tej firmy na spawacza. Zrobiłem kurs i chciałem po prostu spawać. Szef jednak wsadził mnie na Cnc i jestem mu za to bardzo wdzięczny. Nie robiłem żadnych kursów. Mój rówieśnik tam pracował od 3 lat i po prostu robiłem z nim przyglądajać sie nauczyłem sie w 2 miesiące wszystkiego. Później on poszedł na urlop i praktycznie na żywioł zostałem sam i no dałem sobie rade. Dlatego to
@przemd11: ahhh... więc to tak sie nazywa to stanowisko () Wiesz ile czasu zastanawiałem sie co wpisać w wyszukiwarke, żeby znaleźć kogoś kto sie tym zajmuje? Dla mnie było to dalej "projektowanie" A wtedy wyszukiwało mi mase róznych rzeczy. A jak ma sie to do zarobków wzgledem obsługi cnc?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dantey: Co na ten moment robisz na tych maszynach? Tzn. czy dostajesz program i materiał, uzbrajasz maszynę i puszczasz program, ew. coś korygujesz? Kolejnym krokiem byloby nauczenie się programowania i dobierania parametrów. :)
@Browing: firma jest mała, jest w niej totalna dezorganizacja. Bardzo często wygląda to tak że okazuje się przy montażu że coś trzeba wtedy przychodzą z czymś narysowanym na kartce i czy dam radę to zrobić. Często sam tworzę te rysunki, liczę to jak powinno być itp. To raczej nie typowe jak toczenie że puszczam program i leci. Zwykle sam dobieram wszystko tak jak ja uważam za słuszne. Nigdy nie dostaje żadnych
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dantey: Widzę że pracujemy w podobnych burdelach, przy czym ja na produkcyjnych szlifierkach CNC i manualnych ( ͡º ͜ʖ͡º) Z tego co piszesz to obycia masz sporo, jak myślałeś o uczeniu się programów do rysowania 2D/3D to jest to słuszna myśl, jeżeli ogarniesz zasady pracy w jednym środowisku 2D (masz np. darmowego DraftSighta ktory bywa też używany profesjonalnie) i jednym 3D (legalnie możesz korzystać z Autodesk
@dantey: teraz to nie wiem jakie sa zrobki :( ja dostalem na poczatek minimalną krajowa z etatem po 3 mies pracy, zreszta to tez pewnie zalezy od branzy i firmy, no ale zawsze jest to jakis poczatek i mozliwosc rozwoju @Browing: draftsight juz nie bedzie darmowy
@przemd11: dlatego muszę się zastanowić bo ja za minimalna do nie przeżyje do wypłaty. Przywyklem do tych zarobków co mam tutaj a no mam to mistyczne 3 na rękę po roku więc nie mam co narzekać. Jednak chciałbym po prostu mieć większe możliwości rozwoju mimo to
@dantey: ja jestem po mechanice i budowie maszyn, robię jako technolog procesu, więc kontakt z CAD mam też na co dzień, coś tam się narysuje od czasu do czasi. Sam ostatnio myślałem w którym kierunku iść czy projektant/konstruktor w CAD czy właśnie bardziej w CNC/CAM..
Póki co uczę sie tego i tego ( ͡° ͜ʖ ͡°)