Wpis z mikrobloga

#budownictwo #budowa #materialoznawstwo #pracaspawaczamnieprzeistacza
Mam pytanie do Mirków budowlańców:

Czy jest sens cynkować konstrukcję dachu budynku inwentarskiego (sufit płyta warstwowa, dach blacha trapezowa ocynkowana)?

Na mój mało techniczny rozum, to nie ma sensu cynkować czegoś, co nie będzie narażone na warunki atmosferyczne. Ew. można pomalować jakąś farbą ochronną miejsca, w których konstrukcja wystaje po za mur i miejsca gdzie będą wkręty itp.
Gdzie się mylę, czego nie wziąłem pod uwagę?
(Sorry jeśli przesadziłem z tagami)
  • 5
@cenzor123: Ale konstrukcja będzie odizolowana od warunków wewnętrznych sufitem z płyty warstwowej, która oczywiście (zapomniałem o tym wspomnieć) będzie ocynkowana i pomalowana. Mi chodzi o samą konstrukcję nośną dachu.
A nawet jeśli by ten amoniak miał wpływ na konstrukcję, to jaka to może być różnica w latach wytrzymałości?
Na starym obiekcie mamy stalowe słupy (które są bezpośrednio na hali) i nic się z nimi nie dzieje od 20 lat mimo, że
@piszczel: mam znajomego co zastosował słupy stalowe bez ocynku w swoim kurniku i stoi 20 lat (tylko cokolik przy słupku obdziobywany regularnie). W pracy widziałem kiedyś proj. bud. takiego budynku i kratownica podtrzymująca konstrukcję dachu też nie była ocynkowana.(przynajmniej w proj. bud. nei było o tym ani słowa)
@piszczel: Przy konstrukcji dachu ważna jest wentylacja i paroizolacja. Bo poprzez dyfuzje pary, woda może się tam skraplać. Jak jest przewiew, nie będzie dużo wilgoci. Imo lepiej ocynkować niż tam potem włazić skrobać i malować. Dużo też zależy od temperatur jakie tam będą panowały. Zdarza się że takie ocynkowane profile od GK rdzewieją, a są za rigipsem i folią - która jest najpewniej źle położona w takim wypadku