Wpis z mikrobloga

Sporo osób ma tendencję do popadania w skrajności i uważa, że genetyka nie ma w sporcie znaczenia albo że ma marginalne znaczenie. Pierwszy filmik, który to wyjaśni: https://youtu.be/KUdM8OF1GTQ . Oprócz tego polecam wysłuchać Bilczyńskiego, ale jeśli ci się nie chce słuchać to:
U osób z gorszą genetyką, która ma trudności z budowaniem mięśni bardzo często notuje się spadek ekspresji różnych mikro RNA, a zwłaszcza mikro RNA 378, 26a, 29a, oprócz tego notuje się wzrost ekspresji mikro RNA 451, a u ludzi z lepszą genetyką ekspresja RNA zazwyczaj zostaje na podobnym poziomie. Mikro RNA może wpływać na komórki satelitarne, które są zlokalizowane wokół mięśni, a te powiązane są z syntezą białek. Osoby z lepszą genetyką zazwyczaj mają większą ilość komórek satelitarnych, a pod wpływem treningu ilość ta szybko wzrasta. U osób, które mają problemy z budowaniem mięśni ilość komórek satelitarnych zwykle jest niewielka. Było badanie, w którym naukowcy porównali dwie grupy osób z podobną masą mięśniową etc. Jedna grupa miała dobre uwarunkowania genetyczne, a druga grupa nie. Ta pierwsza gruba w 3 miesiące zbudowała 4kg mięśni, a druga grupa grupa raptem 1 kilogram.
Bynajmniej ja nie uważam, że się nie da budować mięśni będąc słabym genetycznie, ale różnica w budowaniu masy jest znacząca i twierdzenie, że tak nie jest jest zwykłą ignorancją.

edit: nie porównuj się do innych tylko do siebie z przeszłości, stawiaj sobie realne, ale dość mocne cele

#mikrokoksy #silownia
C.....u - Sporo osób ma tendencję do popadania w skrajności i uważa, że genetyka nie ...
  • 101
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

różnica w budowaniu masy jest znacząca i twierdzenie, że tak nie jest jest zwykłą ignorancją.


@ChoNoTu: Za chwilę sie dowiesz, że Ci słabsi po prostu za lekko i źle trenują, za mało jedzą itd. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Za chwilę sie dowiesz, że Ci słabsi po prostu za lekko i źle trenują, za mało jedzą itd. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@psposki: @ChoNoTu: BO TAKA JEST PRAWDA. #!$%@?, zrozumcie to a nie wymówek szukacie. Prawdą jest że genetykę KAŻDY ma inną, i tego ZMIENIĆ SIĘ NIE DA.
Ale o genetyce nie ma prawa mówić nikt kto ćwiczy sobie rok,dwa,trzy lata i to bez większej wiedzy czy większych poświęceń.

Powtórzę to raz jeszcze, 5 LAT PRZEMYŚLANYCH I SOLIDNYCH TRENINGÓW,
  • Odpowiedz
@IntruderXXL: zgadzam się z tobą, że spora część osób nie trenuje wystarczająco ciężki (trzeba znaleźć złoty środek, bo trening nie powinien być ani za lekki, ani skrajnie ciężki). Czemu ciągle piszesz o tych wymówkach? To prawda, że na początku trochę płakałem, że mam chudy kościec, ale z 4 lata temu się z tym pogodziłem xD, tera mam to w dupie.
Masz badanie, w którym ludzie z lepszą genetyką budują mięśnie
  • Odpowiedz
@IntruderXXL: @ChoNoTu: zależy też o jakim poziomie mówimy, jeśli amatorski, dla siebie itp. to genetyka nie ma znaczenia bo robisz poprostu to co lubisz i nie przejmujesz się ile ci zajmie progresowanie do tego co dażysz. Jeśli już mowa o zawodostwie to jak dla mnie genetyka jest juz w cholere wazna, no bo powiedzmy masz te 1.9m wzrostu, prędzej będziesz pro gimnastykiem czy koszykarzem? :)
  • Odpowiedz
Masz badanie, w którym ludzie z lepszą genetyką budują mięśnie 4x szybciej- to jest prawda


@ChoNoTu: Jak już nieraz pisałem i wyjaśniałem, takie badanie jest GÓWNO WARTE, jeżeli nie wiesz dlaczego, to musisz przysiąść zagłębić się w takie badanie i jak wystraczająco długo i intensywnie będziesz myślał zrozumiesz dlaczego to jest nic nie warte.

Jeśli już mowa o zawodostwie to jak dla mnie genetyka jest juz w cholere wazna, no bo powiedzmy masz te 1.9m wzrostu, prędzej będziesz pro gimnastykiem czy koszykarzem?
  • Odpowiedz
@IntruderXXL: Czy na pewno potrzeba 5 lat, żeby określić kogoś predyspozycje?
Jedna osoba trenując planem z progresją liniową praktycznie bez żadnych deloadów dojdzie do 100+kg na płaskiej, u drugiej w okolicach 50kg zacznie się konieczność deloadów i progres znacznie zwolni.
  • Odpowiedz
@IntruderXXL: ty chyba nie wiesz o co mi chodzi. sa osoby, ktore szybciej nabieraja miesa i szybciej progresuja z kg. sa tez osoby, ktorym wolniej idzie budowanie miesni i progresiwanie w ciezarach. wplyw na to ma duzo czynnikow, w sporej mierze jest to genetyka. niewatpliwie dobry plan treningowy i odpowiednie zywienie jest nawjazniejsze, ale zakladajac, ze mamy dwoch takich samych typkow, z ktorych jeden ma lepsze predyspozycje tak jak ten
  • Odpowiedz
@IntruderXXL: niby nie ale skads ludzie biora swoje predyspozycje, komuś na wejściu idzie lepiej w siadach, drugi ma mocniejsze plecy, trzeci mocniejszy push, jeden umie piekny mostek na ziemi na pierwszym treningu, a kolega obok sztywny jak kij.
  • Odpowiedz
Jedna osoba trenując planem z progresją liniową praktycznie bez żadnych deloadów dojdzie do 100+kg na płaskiej, u drugiej w okolicach 50kg zacznie się konieczność deloadów i progres znacznie zwolni.


@Zelber: Właśnie dlatego trzeba 5lat :) Bo każdy jest inny, i trzeba czasu, metody prób i błędów, eksperymentowania. Każdy ma inny poziom GPP, każdy inaczej reaguje na objętość treningową, inaczej na intensywność treningową, milion czynników.

niby nie ale skads ludzie biora swoje predyspozycje, komuś na wejściu idzie lepiej w siadach, drugi ma mocniejsze plecy, trzeci mocniejszy push, jeden umie piekny mostek na ziemi na pierwszym treningu, a kolega obok sztywny jak
  • Odpowiedz
Tak no to prawda, jeden np ma budowę do ciągu, ciąg przychodzi mu naturalnie, inny niepotrafi zupełenie robić martwego ciągu itd... I w tym przypadku lubię użyć za przykład strongmanów, zobacz wielu z nich totalnie nie ma budowy do ciągów, a jednak 400kg++ potrafią zrobić :)

Sam nie mam budowy do ciągów, ba ja nie potrafaię robić ciągów, zupełnie mi nie idą i wiesz co? Będę katował je tak długo, eksperymentował tak
  • Odpowiedz
@IntruderXXL:

Bzdury opowiadasz, są ludzie którzy po pół roku treningów mają wyraźne zmiany w sylwetce,a są i tacy co po ponad roku wyglądają "troszkę" lepiej.To że niektórzy potrzebują PRZEMYŚLANYCH SOLIDNYCH TRENINGÓW i podporządkowania zycia siłowni,a inni rosną bez przesadnego ulewania, to wlaśnie genetyka.
  • Odpowiedz
@ChoNoTu: o, to badanie ostatnio wrzucałem, tylko nie w wersji youtube. Było całkiem sporo innych badań, wszystkie dały identyczne rezultaty.

Tutaj był podział na dwie grupy, gdzie różnica w przyrostach była czterokrotna (i naukowcy byli w stanie badaniami krwi i biopsją mięśnia ustalić, kto urośnie cztery razy szybciej zanim w ogóle ci ludzie weszli na siłownię), ale jeśli przyjrzeć się wynikom dokładnie, różnice pomiędzy skrajnymi przypadkami mogą być nawet dziesięciokrotne
  • Odpowiedz
  • 29
@IntruderXXL 12 letnie dzieci z Kahazstanu ciskają 100+ nad głowę z ziemii i nie jest to jakieś wyjątkowe zjawisko w tamtym środowisku. Ile gnojów w Polsce to potrafi?
Czemu ja od małego progresuje non stop z nogami, a mam problem z tułowiem?
Czemu murzyni mają predyspozycje do bycia najszybszymi sprinterami na świecie?
Czemu dziecko, które odziedziczyło po rodzicach geny warunkujące mu szeroką miednicę i szeroką obręcz barkową (długi obojczyk) będzie 5x
  • Odpowiedz