Wpis z mikrobloga

#szczecin

Mam wrażenie, że Szczecin ze wszystkich miast wojewódzkich jest najmniej znany. A Szczecin to miasto na planie Paryża, z tajemnicami z okresu II wojny światowej oraz z piękną architekturą, którą tworzyli Niemcy, kiedy miasto było w ich władaniu.

Dziś skupię się na tej przemysłowej jej części, która obok budownictwa mieszkaniowego i budynków użyteczności publicznej z okresu XIX i XX wieku, jest równie piękna.

Jest w Szczecinie przy ulicy Kolumba brama (pierwsza od dworca kolejowego po lewej stronie w kierunku dzielnicy Pomorzany), która potrafi cofnąć w czasie.

Naprawdę bardzo łatwo tutaj trafić, jednak wielu (nawet miejscowych) nie wie o tym pięknym miejscu. Po przejściu przez bramę oczom ukazuje się stary stalowy mostek przerzucony na wyspę, która nosi nazwę Jaskółczej.

Właśnie on prowadzi do miejsca, które jest jednym z siedmiu cudów Szczecina, który nazywany jest Szczecińską Wenecją.

Już wchodząc na mostek po prawej stronie ukazują się budynki dosłownie wyrastające z wody. Duże kamienice i budynki fabryczne wykonane z pięknej czerwonej cegły ciągną się wzdłuż Odry.

W czasach kiedy tętniło tu życie były produkowane w tych budynkach drożdże i alkohol. Patrząc na nie z brzegu Wyspy Jaskółczej można wyobrazić sobie jak tętniło tu życie, jak to miejsce odwiedzały statki i jak okolica była zadbana...

Zdecydowanie nawet po upływie tylu lat to miejsce ciągle jest ozdobą nadodrzańskiego pasa przemysłowej zabudowy sięgającej w kierunku Tamy Pomorzańskiej.


www.instagram.com/worldonthefork
źródło: comment_PJ5UZL6QAQeOfr4CdtFMjhQNOL9x8zdS.jpg
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Krupier: coraz częściej mam wrażenie, że miasto/konserwator celowo zaniedbuje ten budynek, bo jakiś developer czy inny inwestor #!$%@? tu biurowca.
Marzy mi sie odnowienie tego budynku, tak jak i ul. Kolumba z otoczeniem. Może do 2050 wyreguluja chociaż studzienki i dziury wzdłuż szyn ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Krupier: To budynki na palach a remont wymaga koszmarnych pieniedzy. Bywalem w srodku i stan okreslam na tragiczny. W zasadzie o tym budynku wiem wszystko od strony technicznej, kazde pomieszczenie zwiedzialem wielokrotnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Krupier: Wilgoć daje się we znaki bardzo mocno, zimą jak korzystałem z toalety to dupę potrafiło odmrozić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ofc to za czasów jak jeszcze funkcjonowała hurtownia ogrodnicza.
@Tytanowy_Lucjan: Projekt budowy nowej siedziby UŻŚ upadł. Różnica pomiędzy wynikami szacowania kosztów inwestycji, a najniższą ofertą w pierwszym przetargu wyniosła ponad 40%. W ostatnim przetargu po ostrych cięciach wymagań i tak zabrakło jakieś 300 tys. ale nikt nie chciał dorzucić brakującej kwoty.