Wpis z mikrobloga

@catsky: Może ktoś Ci napisze więcej, bo ja ekspertem na pewno nie jestem, ale z tego co pamiętam to gdybyś to chłodził to do aluminium nie leje się oleju, ale raczej alkohol.
@Polanin: Do aluminium jak najbardziej olej do chłodzenia, jeśli działa do stali, to zadziała do alu. Są specialnie emulsje do alu, ale nie rożnią się jakoś znacząco od tych do stali.

@catsky: Frezy do drewna zazwyczaj są z ostrzami z węglika wolframu (45-60HRC) i będą "działały" w aluminium, ale nie polecam. Kup frez do aluminium najlepiej, a jak szkoda Ci hajsu, to zwykłym do stali z chłodzeniem też dasz radę
@Polanin Rozrabiam sobie taką emulsje, spawmix z bańki i dynaturot z bańki i jest dobrze, z emulgolem wióry się kleją rzeczywiście ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@smutna_rzodkiewka Chodzi mi głownie o cenę, taki frez kosztuje kilka zł, a mam do zrobienia 4 wpusty na kilka mm, potem mogę go wyrzucić, jednorazowa robota. Myślisz że małe obroty z chłodziwem i dało by radę?
@catsky: Jeśli możesz to rób na tokarce, wiertarka stołowa może się źle skończyć - chuck jest tam mocowany na stożek (zazwyczaj tylko na wcisk), przy jechaniu frezem masz siły promieniowe i może to wszystko się poluzować i skończyć w twojej głowie. Już testowałem takie pomysły jak "rozwiercanie" frezem na kolumnówce i to poprostu nie działa.
Jeśli będziesz to toczył to użyj najlepiej noża z hss i wytnij sobie ostrze z mocno
@smutna_rzodkiewka Dzięki, ale problem mam z nożem taki że nie mam też tak małego noża i do dyspozycji tokarkę po użytku w kopalni, która ma już z precyzją ma mało wspólnego. Coś się może wydrutuje ( ͡º ͜ʖ͡º)
Do aluminium jak najbardziej olej do chłodzenia, jeśli działa do stali, to zadziała do alu. Są specialnie emulsje do alu, ale nie rożnią się jakoś znacząco od tych do stali.


@smutna_rzodkiewka: Jak już pisałem to ekspertem nie jestem, ale zapamiętałem, że mnie tak kiedyś uczono. Na pewno nie mam wystarczającej wiedzy, żeby się o to kłócić.