Wpis z mikrobloga

Wywierciłem studnię, wszystko działa pięknie - źródło wydajne.
Wodę tłoczę pompą głębinową, wyjście bezpośrednio na wąż do podlewania... No i tak to działa na tą chwilę. Rozwiązanie mnie jednak nie satysfakcjonuje. Woda musi mieć ciągle ujście. Zakręcenie prądownicy albo zagięcie węża sprawia że ciśnienie gwałtownie rośnie. Już raz rozerwało mi wąż w studni ( ͡° ͜ʖ ͡°) Boję się o uszkodzenia tak pompy jak i złączek, węży.

Nie wiem czy moje rozwiązanie jest właściwe, ale chciałbym dalej tłoczyć za pomocą głębinówki (ah ta cisza), jednak pomiędzy układ planuję zainstalować zbiornik hydroforowy (24l) (na powierzchni, przy szczycie studni) i uzbroić całość w czujnik z elektrozaworem który będzie wyłączał pompę przy zadanym ciśnieniu, tak aby zablokowanie ujścia nie było szkodliwe dla instalacji.

Taki mam zamysł. Powiedzcie mi czy słuszny i jak dobrać właściwy osprzęt i parametry by to miało sens.
Pompa którą posiadam ma wydajność maksymalna 1800l/h (w co bym mocno nie wierzył bo to budżetowe rozwiązanie). Całość ma służyć głównie do podlewania ogrodu, w przyszłości jakiegoś systemu automatycznego nawadniania (ale to pieśn przyszłości i może wstawię jako bufor zbiornik 200, 500 czy 1000l jako niezależny układ).

Czekam na rady ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#majsterkowanie #pytanie #pytaniedoeksperta #hydraulika #dom #budownictwo #budowadomu (tagi budowlane bo wiem że wiele mireczków czerpie wodę z ziemi, więc temat - jakby nie było - pokrewny).
Sandman - Wywierciłem studnię, wszystko działa pięknie - źródło wydajne. 
Wodę tłocz...

źródło: comment_vS5c3HOG4zu0RnsPhx5blLSOZsljGfAj.jpg

Pobierz
  • 12
dobrze myślisz, ale ten zniornik większy daj. Min. 50l. Albo w ogóle bez zbiornika i dobry elekrroniczny sterownik przewidziany do takiej pracy. Moim zdaniem ze zbiornikiem jest lepiej.


@Jarek_P: Potrafisz mnie skierować na jakieś konkrety? Jaki sterownik wybrać? Ma to być jednak rozwiązanie niedrogie. Chciałbym to zrobić tak żeby zasilanie na pompę ze sterownika, było zrobione z gniazda 230v, tak aby nie obcinać kabla od pompy i wpinać w sterownik, tylko
dzięki za info. Właśnie planuję tak zrobić ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@laza: Jakby co to pytaj. Sporo błędów popełniłem, więc może pomogę Ci ich uniknąć, o ile napotkasz jakieś trudności. Oglądając filmy na youtube można nabyć błędnych przekonań.
Potrafisz mnie skierować na jakieś konkrety? Jaki sterownik wybrać?


@Sandman: najlepiej zadzwoń do sklepu, w którym kupiłes swoja pompę (zakładam, że nie jest to leroj/castorama) i zapytaj o rekomendowany sterownik do pracy bez zbiornika. U siebie mam taki i choć używam go z małym zbiornikiem (50l), to wiem, że potrafi i bez zbiornika:

https://www.ceneo.pl/30451022

producent dość markowy, więc myślę, że można polecić. Do pracy bezzbiornikowej trzeba mu przestawić konfigurację (przełącznik pod
@Jarek_P Zrobię to jeszcze prościej. Kupię zwykły rozłącznik ciśnieniowy za 20zl. Wyprowadzę z niego kabel do sieci a na wejściu gniazdo ip66. To wrzucę bezpośrednio do węża od pompy a zasilanie pompy do wyprowadzonego gniazda. Przy osiągnięciu maks ciśnienia dla danego rozłącznika (ogranicznika ciśnienia) po prostu zaniknie zasilanie na pompie. Poszukam takiego na 6 bar (na początku kombinowałem żeby zrobić zwykły zawór bezpieczeństwa hydrauliczny i zrobić rurkę przelewowa z powrotem do studni.
@Sandman: boję się, że w ten sposób będą za duże skoki ciśnienia, zwykły presostat jest za wolny. Zawór zwrotny obowiązkowo, ale to masz na pewno w instrukcji montażu pompy.
Daj tam lepiej choć mały zbiornik na początek i będzie ok.
@Sandman: @Jarek_P dostanę nagrodę złotej łopaty, za kopanie starych wątków ale spytam: jakie macie hydrofory na działce? Potrzebuję prosty i w miarę bezawaryjny. Zastanawiam się czy brać hydrofor ze zbiornikiem czy bez. Woda z ok. 8 metrów.