Wpis z mikrobloga

##!$%@? dzisia bardziej dla wszystkich i tych zaawansowanych i tych nie, a będzie o pewnej trywialnej zagwozdce...

JAK REGULOWAĆ STRZEMIONA

Legenda szkółkowa głosi, że można je wyregulować już z ziemi:

Stań obok konia, twarzą do przodu i odmierz długość puśliska (czyli tego skórzanego paska) równą długości twojego ramienia


Otóż, nie do końca.
Zaprawdę powiadam wam, jak byłam młodsza i głupsza, to regulowałam wedle tej zasady, a także tej drugiej, że niby miejsce w strzemieniu gdzie kładziemy stopę, ma być równe z kostką
Prawda jest taka, że każdy z nas jest inny i te wszystkie głupie zasady można sobie wyrzucić do kosza. Ręce mam krótkie, nogi mam długie, no i co z tego wyszło - strzemiona za krótkie = dosiad fotelowy.

Zacznijmy od tego, w jakie siodło wsiadamy i co robimy. O ile w skokowym ta długość ramienia, czy jak to tam piszą, może być rzeczywiście efektywna (u mnie nie była), o tyle w ujeżdżeniówce rzeczywiście można sobie te zasady o kant dupy potłuc. Dodatkowo jeśli skaczemy, to przydadzą się trochę krótsze strzemiona.
Jeszcze raz przypomnę jak ważny jest rozmiar siodła DLA NAS - wielu nie zdaje sobie sprawy że siodło może pasować na konia, a nie na nas. Tutaj fajne przykładowe zdjęcie pokazała znana voltowiczom Quantanamera, która jest drobna, a jeździec na którego zrobione było siodło miał 2 metry. Jak widać, to siodło wcale nie ułatwia jej życia, wręcz przeciwnie.

Najlepiej regulować jest strzemiona oczywiście z konia, i generalnie biorąc pod uwagę że siedzimy w najgłębszym miejscu w siodle, kolano nie powinno wystawać za poduszki kolanowe (no chyba że siodło takowych nie ma), a łydka powinna automatycznie cofnąć się do prostej linii (obrazek poniżej), "otwierając" biodro (ciężko mi opisać jak je otworzyć, ale jeśli siedząc w siodle zadziałacie krzyżem i mięśniami gorsetu, próbując bardziej "siąść w siodło" to łydka pójdzie wam w tył). Ja zazwyczaj startuję z długimi strzemionami i "ustawiam się" w w/w sposób, wtedy łatwo poczuć czy długość puśliska nas ogranicza, czy lata. Częściej jednak zaczynam z długimi i po prostu skracam je podczas jazdy jeśli czuję że nie mam z nich żadnego pożytku.
Początkującym/niepewnym jeźdźcom zaś polecam zaczynanie ze strzemionami krótkimi i stopniowym ich wydłużaniu, stopując na takiej długości gdzie czujecie się komfortowo i możecie poprawnie działać pomocami. Dlaczego odwrotnie?
Nerwowość - ło panie mam za długie strzemiona, nie mam podparcia, zara zlecę sprawi że się zepniecie (koń się też zepnie), może i nawet podświadomie zaczniecie się trzymać kolanami, asekuracyjnie pochylać się do przodu, bądź próbować usiedzieć i bujnąć się do tyłu - generalnie próbować się łapać wszystkiego co się da ze strachu. Rzucacie środkiem ciężkości po całym ciele. A to tak nie działa, aby osiągnąć balans i prawidłową pozycję w siodle musicie być zrelaksowani i rozluźnieni.

Ważnym elementem "siadania" w siodło jest także skierowanie palców "do konia" - a dlaczego? Zróbcie mały test. Siądźcie sobie na dłoni. Skierujcie palce do środka. Teraz już rozumiecie na czym polega to "otwarcie"? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

STOP. TERAZ BALANS


Każdy z trzech obrazków pokazuje jak ciężar jeźdźca "ustawia" pozycję w siodle.
Po lewej jest jeździec jadący asekuracyjnie, pochylający się do przodu, łydka "zadana" w takiej pozycji nie będzie "działać" poprawnie gdyż siedzi troszkę za bardzo z tyłu. Z takiej pozycji będziemy "przed" ruchem konia, wręcz prosząc się o awaryjną "katapultę". Ręce z takiej pozycji nigdy nie wejdą w prostą linię od łokcia, do pyska konia.
Po prawej jest - hehe- dość częsty obrazek jaki widzę w ujeżdżeniu, który brytyjscy sędziowie nazywają "jazdą po niemiecku" (xD) teoretycznie wszystko fajnie cacy, ale jednak nie - po pierwsze wyglądamy komicznie, po drugie nasza łydka nie może działać poprawnie w takiej pozycji, a po trzecie (najważniejsze) jesteśmy "za ruchem" konia. Jeśli chodzi o ręce, to będą miały tendencję do podnoszenia się prostopadle względem ciała, i jednocześnie także nie wejdą na tę magiczną prostą linię wymienioną powyżej.
Najczęściej taki obrazek widzimy kiedy jeźdźcy krzesają chody wyciągnięte lub kiedy jeździec uczy się siedzieć w kłusie, ale przecież nie chodzi o to żeby w ujeżdżeniu było widać co robimy, tylko raczej tego efekty.

Więc jak wejść w ten balans? Biorąc pod uwagę (znowu) że mamy prawidłowe siodło na siebie, zaczynamy od tułowia - wyprostowani, ale nadal zrelaksowani (nie spinamy pleców jakby ktoś nam załączył pajączka XDDD #pdk) przyciągamy taki śmieszny mięsień poniżej pępka, tak jakbyśmy chcieli go przyciągnąć do kręgosłupa. W ten sposób "przyklejamy" dupsko do siodła, a potem "otwieramy" biodro jak wspomniałam powyżej. To pozwoli na swobodne i automatyczne ustawienie nogi w prawidłowej linii, i jednocześnie całego ciała.
Oznaką, że jeździliśmy w dobrej pozycji, nie będą zakwasy wewnętrznej części ud, a zakwasy (o ile dobrze wygooglałam) naprężacza powięzi szerokiej i mięśni gorsetu.

#konie #jezdziectwo #zwierzaczki #ciekawostki #sport
PaulStanley - ##!$%@? dzisia bardziej dla wszystkich i tych zaawansowanych i tych nie...

źródło: comment_FCYTJUXa0ZtbpVl07LzXS7YRoxxwTdKK.jpg

Pobierz
  • 7
@PaulStanley ja ostatnio zainwestowałam w DOBRY trening ujezdzeniowy z DOBRYM trenerem. Po 15 latach jeżdżenia (co prawda na maxa nieregularnego) dowiedziałam się O CO CHODZI INTO HORSES xD a konkretnie trener sprzedała mi jedną sztuczkę dosiadową (sędziowie jej nienawidzą, kliknij tutaj) dzięki której zaczęłam w końcu wyglądać normalnie na koniu a koń zaczął normalnie iść. Mianowicie: w dupę se wsadźcie te słowa WYPROSTUJ SIE, SCIAGNIJ LOPATKI a wręcz sprawić żeby pępek był
@send_nudles: no właśnie taka jest różnica między ludźmi którzy umieją wytłumaczyć a którzy nie. ja jak uczę (xD raz na ruski rok bo nie lubię), to zawsze lotam jak #!$%@? i pokazuje wszystko robiąc sama na sucho (żeby było śmiesznie). i uzywam śmiesznych metafor żeby ktoś zapamiętał np. "prowadź konia kośćmi kulszowymi jak pociąg na torach".

co do wyciągnięcia sznurkiem do góry to bardzo dobre porównanie!

no eh, właśnie tak jak
PaulStanley - @send_nudles: no właśnie taka jest różnica między ludźmi którzy umieją ...

źródło: comment_OkKR92zSPDIXPQXYK3yzs7l70tQWYswu.jpg

Pobierz