Wpis z mikrobloga

Z cyklu ##!$%@? dzisiaj będzie o PARAJEŹDŹCACH
Czyli o jeźdźcach niepełnosprawnych, ale z mojej obserwacji i znajomości bardzo zawzięci ludzie.
Osobiście znam parajeźdźca z top rankingu FEI, i na samym początku chciałabym zaznaczyć jak wielcy są ci ludzie w tym co robią - jest to osoba która ma chyba najwięcej samozaparcia i determinacji jaką znam. Mimo uciążliwej niepełnosprawności ruchowej (ataksja), dziewczyna robi przy swoich koniach co może; a powiem że jest to dużo więcej niż niektórzy pełnosprawni juniorzy z kadry ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Widok osoby na wózku która czyści/siodła/bawi się z koniem czy to śnieg czy to deszcz jest czymś niesamowitym i muszę powiedzieć że jak mam epizod "jezuuuu jak mi się nie chce" to mi wstyd, bo są ludzie którzy robiliby jeszcze większe rzeczy gdyby tylko mieli moją pełnosprawność.

A teraz do rzeczy - parajeźdźcy występują głównie w ujeżdżeniu w kilku kategoriach adekwatnych do stopnia niepełnosprawności. Co nie znaczy że nie występują w skokach czy wkkw - tak występują, ale FEI tak jakby "jeszcze" tego nie wspiera, więc ludzie jeśli startują, to idą w szranki z pełnosprawnymi jeźdźcami np. tutaj - niepełnosprawny jeździec startujący w WKKW.
FEI także organizuje konkursy w powożeniu, jednak powożący to już nie do końca jeździec, aczkolwiek także koniarz.

Jakie kontuzje/niepełnosprawności kwalifikują jeźdźca do parajeźdźców?

Ograniczona/niekontrolowana siła mięśni - np. spowodowane urazem rdzenia kręgowego, rozszczep kręgosłupa, polio
Ograniczenie ruchowe - artrogrypoza, niestabilność stawów a także hipermobilność (uwaga - artretyzm nie wchodzi w tę kategorię!)
Deficyt kostny - braki lub uszkodzenie szkieletu, np. w wyniku wypadku, raka kości albo dysmelia
Brak symetrii kończyn - czyli krótsze/dłuższe kończyny
Niski wzrost - no już dobra, nie chodzi o niebieskich poniżej 180cm ( ͡° ͜ʖ ͡°) chodzi o wzrost na który wpłynęła np. achondropazja lub dysfunkcja hormonu wzrostu
Hipertonia - ograniczenie mięśni w rozciąganiu (czyli brak kontroli nad "spinaniem" się) np. w wyniku porażenia, urazu głowy bądź stwardnienia rozsianego
Ataksja - utrudniona koordynacja ruchowa np. w wyniku porażenia, urazu głowy bądź stwardnienia rozsianego.
Uszkodzenie wzroku - tu chyba nie muszę mówić o co chodzi

Oczywiście mamy także kategorie które są przypisane do stopnia bądź typu niepełnosprawności. Doboru kategorii dokonuje zazwyczaj organizacja jeździecka w danym kraju, zwykle zgodnie ze standardami FEI. Jeździec musi generalnie wystąpić o "kwalifikację" podpartą dokumentacją medyczną, a także zgodzić się na wizytę "asesorów" którzy decydują o tym czy dany jeździec kwalifikuje się do parajeździectwa, a jeśli tak to do której kategorii.
Po takiej kwalifikacji dostaje się kategorię plus status kategorii:
C (confirmed) - jeśli niepełnosprawność jest "stała"
R (review) - jeśli zawodnik dopiero zaczyna starty, niepełnosprawność jest niestabilna lub niewielka
FRD (fixed review date) - zawodnik musi być sprawdzany regularnie (stąd konkretna data), powody mogą być jak w statusie R
N (new) - status nadawany przed wyżej wymienionymi testami.

Kategorie są od I do VI, gdzie I to najbardziej niepełnosprawna grupa a V "najlżej". Grupa VI jest desygnowana dla jeźdźców z problemami ze wzrokiem.
W każdej kategorii mamy inny test (poziom trudności orientacyjny, nie do końca znam polskie kategorie ale rzuciłam na nie okiem i wygląda to tak):

Grade I - test tylko w stępie
Grade II - test na poziomie klasy D bez galopu
Grade III - test na poziomie klasy L bez galopu
Grade IV - test na poziomie polskiej klasy P
Grade V - test na poziomie polskiej klasy N

Bardzo bym chciała napisać i wyjaśnić mniej więcej do jakich grup jakie niepełnosprawności się zaliczają, ale przez to że każdy jest inny, regulamin jest dość zawiły i ... obrazkowy, także jeśli ktoś chce rzucić okiem gdzie co do czego, to można to znaleźć tu

POMOCE I SPRZĘT
W zależności od niepełnosprawności, jeźdźcy będą potrzebować innego sprzętu, np. jeśli mają problem z utrzymaniem wodzy, mogą używać wodzy z pętlami, jednego lub dwóch bacików (zamiast nóg) lub ostróg, specjalnie zaprojektowanego siodła (na obrazku poniżej). Wszystkie te "pomoce" muszą być zatwierdzone przez organizację jeździecką w danym kraju, nawet jeśli mamy siodło zrobione specjalnie pod jeźdźca, musi ono być zatwierdzone do użytku.

Poniżej na zdjęciu Stinna Tange Kaastrup (DEN) osobowość roku FEI, brązowa medalistka z Rio, zwyciężczyni zeszłorocznego WEG, polecam polubić ją na facebooku czy instagramie, bardzo pozytywna kobieta która pokazuje że się DA.

#konie #jezdziectwo #sport #ciekawostki #zwierzaczki
PaulStanley - Z cyklu ##!$%@? dzisiaj będzie o PARAJEŹDŹCACH
Czyli o jeźdźcach niepe...
  • 2
  • Odpowiedz
@PaulStanley dla mnie to jest niesamowite jak wyszkolony musi być koń pod taką osobę - zupełnie inne oddziaływanie pomocami niż zdrowy jeździec.
Btw. Czy klasa L nie jest niżej niż D? Czy coś się pozmieniało?
  • Odpowiedz
@send_nudles: jest kilka czynników, koń nie musi być z super rodowodem, najczęściej najważniejszy czynnik to jezdność (koń nie #!$%@? manian), a w przypadku Grade I i II porządny stęp bo na tym zbierają punkty.
To też nie jest tak że parajeźdźcy jeżdża na tych koniach 5x tygodniowo, z mojej obserwacji wynika że jeśli nawet, to pełnosprawny jeździec siada najpierw na jakieś 20min i wykonuje wszystkie chody plus zaawansowane rzeczy, więc
  • Odpowiedz