Wpis z mikrobloga

Kompleks ciemnych mgławic w pobliżu gwiazdy Mu Serpentis w gwiazdozbiorze Węża. Ciemne mgławice nie emitują/odbijają światła i można je obserwować tylko dzięki temu, że zasłaniają gwiazdy leżące w większej odległości.
Nikon D810 + Takahashi Epsilon 130D, 6 godzin ekspozycji. Fotka nie jest idealna technicznie (widać gradienty i lekkie przebarwienia na brzegach), ale i tak jestem bardzo zadowolony z efektu - jest to chyba najbardziej wymagający obiekt, jaki do tej pory fotografowałem. ( ͡ ͜ʖ ͡)

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania

#astronomia #astrofoto #astrofotografia #kosmos #spaceporn #fotografia #mojezdjecie
namrab - Kompleks ciemnych mgławic w pobliżu gwiazdy Mu Serpentis w gwiazdozbiorze Wę...

źródło: comment_bgBBjvikpFm7Cd1HZm8EXIQHKaluTtQt.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
@namrab:

jest to chyba najbardziej wymagający obiekt, jaki do tej pory fotografowałem.

Jakie dokładnie problemy/trudności masz przez to na myśli?
  • Odpowiedz
@Hayabussa: Poniżej pojedyncza 15-minutowa klatka prosto z aparatu.
Kolory wychodzą dość łatwo po usunięciu nierówności oświetlenia i kalibracji tła. Surowe fotki są zielonkawe, wynika to z emisji światła na skutek rekombinacji tlenu w wyższych warstwach atmosfery (tzw. airglow, dobrze widoczny na tym zdjęciu).

Jasne kreski na zdjęciu to satelity geostacjonarne, obiekt znajduje się w okolicy równika niebieskiego. Ślady satelitów usuwane są automatycznie podczas składania wielu ekspozycji - na każdym zdjęciu
namrab - @Hayabussa: Poniżej pojedyncza 15-minutowa klatka prosto z aparatu.
Kolory ...

źródło: comment_b01VmNZFQ5NINrjDkjf3gcU10osSfnF0.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@namrab: Właśnie, o jeszcze jedną rzecz miałem zapytać. Jak się ma D810 do D810A w przypadku fotografowania obiektów nie wodorowych? Wyższe natywne ISO w D810A w jakikolwiek sposób przekłada się na lepszą jakość?
  • Odpowiedz