Wpis z mikrobloga

#piwowarstwo

Ostatnio dużo się mówi o suszy i tutaj moje pytanie. Poprawi coś zastosowanie pompy zanurzeniowej połączonej z chłodnicą i znajdującej się w wodzie z lodem o temp. ok 5-7 stopni? Nie mówię o obiegu zamkniętym, ale przelaniu wody do innego zbiornika i ponownego jej wykorzystaniu. O ile zmniejszy się zużyta woda, gdy temperatura wody początkowa będzie miała 5 stopni?
Tutaj filmik gościa, który tak robi, ma co prawda obieg zamknięty, ale jednak jakoś to daje radę
https://www.youtube.com/watch?v=MkLUvFEFwZU
  • 22
@fenis: Ja tak robię. Zimna woda z lodem lub wklładami z zamrażarki i pompką pompuję wodę do chłodnicy (teraz do wymiennika). Moja woda z kranu nie była aż tak zimna, potrzebowałem mniej więcej 2 pełne fermentory żeby schłodzić. Teraz średnio mi schodzi jeden pełny fermentor. No i szybciej osiągam temperaturę 15C.
@fenis: Chłodnica i ta ta lipna ze sklepu piwowarskeigo. Z wymiennikiem przy tych 30l niższa temperaturę brzeczki. No i wszystko zalezy jak szybko pościsz zimna wodę przez pompkę.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@fenis: miałem pożyczona miedziana od kumpla. Miedziana, z węży hamulcowych samochodowych, też dobrze chlodzila. O wiele lepiej od sklepowej.
Wydaje mi się ze lepszą będzie karbowana rura z nierdzewki bo większą powierzchnię oddawania ciepła. Samorobka jest o tyle fajna że dobierasz ją pod swój gar, optymalną średnica i można więcej zwojów upchać.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fenis: @jmyung dobrze radzi choć kiedyś stałem przed tym samym problemem i właśnie on doradził mi poszukać używanego wymiennika. cena może trochę przekroczy koszt chłodnicy rurkowej ale wygoda i ilość zajmowane miejsca to rekompensuje

Jeśli jednak się upierasz to na olx jest gościu co robi z karbowanej jak zagadasz to wykona pod Twój gar. cena od 130 do 160 w zależności jaką wielkość
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fenis: wymiennik jest fajny, ale jego czyszczenie masakryczne ( ͡° ͜ʖ ͡°) zobacz na piwoorgu. Gość sprzedaje chłodnicę z karbowanki. Może to nawet ten sam co n olx.
@fenis: @jmyung:
Czyszczenie wymiennika masakryczne? coooo? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Najmniejszego problemu z tym nie ma, wystarczy przepłukać i na chwilę zalać dezynfekantem, voila. Korzystam od dawna, nigdy żaden problem nie wystąpił. Wymiennik wewnątrz na jednym obiegu mieści zaledwie 200-300ml płynu, w zależności od wielkości - wyobraź sobie zatem skuteczność płukania pod pełnym ciśnieniem.

I co do montażu, tak samo nie ma najmniejszego problemu. Sam wymiennik
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@piwowarz_pl: używam od niedawną wymiennika używanego. Był trochę zapuszczony przez poprzedniego właściciela. Przepuściłem przez niego NOH pompka, później wodę i na koniec oxi. Wydaje mi się ze go odczyscilem, ale czasem coś ze środka wyleci. Z chłodnica było łatwiej ocenić czy jest czysta.

Pompki jeszcze nie testowałem na brzeczce. Na pewno zaletą jest to że nie musi być zatopiona. Na pewno wygląda solidniej.