Wpis z mikrobloga

Popielniczki

To ciekawe, jak niektóre zachcianki człowieka stają się codziennością do tego stopnia, że nawet nie zauważamy ich wpływu na świat wokół nas. Weźmy sobie za przykład palenie.

Wiadomo, że ludzie palą tytoń setki lat, więc jest to używka, która nas nie dziwi ani nie oburza - kiedyś rzekomo lecznicza, dziś rekreacyjna, będąca elementem małego rytuału towarzyskiego lub indywidualnego zajmowacza czasu. Zacznijmy od tego, iż chyba nie ma na świecie osoby, która MUSI palić, jest to zatem li tylko kwestia dobrowolnego wyboru (w ciepłych krajach często pali się papierosy i cygara, aby nie odczuwać ciągłego pragnienia, ale nawet tam nie jest to niezbędna dla egzystencji rzecz).

Oglądaliście “12 gniewnych ludzi”? Film absolutnie genialny, ale skupmy się na czymś bez związku z fabułą. Akcja dzieje się w pokoju obrad ławników w amerykańskim sądzie lat 50. Pokój jest wyposażony tylko w konieczne dla cywilizowanego człowieka komponenty: łazienkę, stół, krzesła, okna, wentylator, wieszak i… popielniczki. Gadżet potrzebny do uprawiania - nijak niezbędnej dla życia - zachcianki jest na podstawowym wyposażeniu budynku użyteczności publicznej jednej z najważniejszych instytucji w państwie. Niesamowitą karierę zrobiło palenie, prawda?

Dziś nie ma już takiego przyzwolenia na palenie w przestrzeni publicznej, w prywatnej też nie przesiaduje się już raczej w gęstym dymie, a papierosy są często zastępowane e-papierosami. I tu kolejna ciekawostka - zwróćcie uwagę, że w miarę przyrostu popularności e-fajek we wszystkich miejscach publicznych typu dworce czy bary trzeba było zmienić naklejki o zakazie palenia na takie, które obok tradycyjnego peta przedstawiają jego e-odpowiednik.

I, szczerze mówiąc, nie wiem, jaki jest mądry przekaz tego posta, ale tak bardzo mnie to zaciekawiło, że musiałem się podzielić. Może macie podobne obserwacje? Jakie inne nie do końca niezbędne detale pełnią rolę niezauważonych bohaterów codziennej ludzkiej wygody?

[Konrad Obserwator]

__________________________
Nasz tag: #odmienbyc
[Nasz fp na fb](https://www.facebook.com/Odmień-Być-738481763205508/)
źródło: comment_8ENVU7XnTnJ0sLvvH9jssCSaAAKfZFca.jpg
  • 2