Wpis z mikrobloga

Gdyby komuś przyszło do głowy próbować się tym bawić to sugeruję, żeby zaoszczędzić nieco czasu, od razu skrócić te kable o połowę albo lepiej użyć innych a te z zestawu użyć do czegoś wolnego.
Druga sugestia jest taka, żeby wstawić tam na zasilaniu kilka kondensatorów ceramicznych, ja dałem w sumie 20uF X7R.
Jak załączacie 32-64 ledy w kilka mikrosekund to napięcie ma prawo przysiąść. Niestety układ MAX7219 gwarantuje poprawne działanie w zakresie od 4V do 5.5V więc ma prawo się zresetować a atmega będzie śmigać.
#arduino #arduinozchin #chinskiecuda #elektronika
A.....k - Gdyby komuś przyszło do głowy próbować się tym bawić to sugeruję, żeby zaos...

źródło: comment_wRO0JMK08BN3i0JQwOjmR5ip16zy37gJ.jpg

Pobierz
  • 9
@nietenteges: Robi multiplex.

The peak current sourced from the segment drivers is nominally 100 times the currententering ISET.

Its minimum value should be 9.53kΩ, which typi-cally sets the segment current at 40mA

40 mA na segment x 8 segmentów to 320 mA, x4 sterowniki to ponad 1.2A. A Chińczyki montują 1 kondzioł 100 nF zapewne bo tani jest. Nota mówi o 10uF elektrolitycznym na sterownik.
Chińczyki montują 1 kondzioł 100 nF zapewne bo tani jest


@Analityk: 100nF ma filtrować zakłócenia, daje się go na linie zasilające wielu układów scalonych. Co nie zmienia faktu, że 10uF rezerwuaru powinno być oprócz tego.
@RicoElectrico: Jesteś pewien, że to kable miały taką rezystancję? Moje obserwacje mówią, że największym problemem są punkty styku wewnątrz płytki stykowej. Ale może ja druty miałem droższe ;-)
@cochese: dobre 100nF tłumią tylko szpilki i indukcyjności bardzo blisko układu. 10uF to niemal dodatkowe źródło prądu tuż przy układzie. Bez tego napięcia tętnień są ogromne.

Jesteś pewien, że to kable miały taką rezystancję?


@cochese: Absolutnie nie chodzi o rezystancję tylko o fakt, że SPI jest magistralą niesymetryczną, to znaczy sygnały mają odniesienie do potencjału masy. Przez to przy dużej częstotliwości i stromych zboczach sygnału powstają ogromne zakłócenia oraz tworzą