Wpis z mikrobloga

Zaledwie półtorej roku przed katastrofą w Czarnobylu miała miejsce inna, mniej medialna, ale równie potężna katastrofa przemysłowa. Katastrofa, w której następstwie zmarło ponad 3000 ludzi a kolejne setki tysięcy zostało rannych. poszkodowanych.

Noc z 2 na 3 grudnia 1984. W indyjskim mieście Bhopal doszło do największej katastrofy chemicznej w dziejach ludzkości. W wyniku awarii wyciekły 43 tony związku silnie toksycznego (Izocyjaninu metylu)[https://pl.wikipedia.org/wiki/Izocyjanian_metylu].

---
Fabryka w Bhopal zawierała trzy podziemne zbiorniki płynnego Izocyjaninu metylu (MIC), nazywane roboczo E610, E611 i E619. Zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa zbiorniki powinny być wykonane ze szkła lub stali nierdzewnej, powinny być napełnione maksymalnie do połowy (w tym przypadku do 30 ton) oraz utrzymywane pod ciśnieniem w atmosferze azotu bez dostępu wody. Zalecana temperatura w zbiornikach powinna wynosić 4 stC.

System chłodzenia zbiorników został wyłączony w styczniu 1982. Ze względu na brak chłodzenia musiano dezaktywować alarm, który był pierwotnie ustawiony na temperaturę 11stC. Temperatura w zbiornikach mieściła się obecnie między 15 a 40 stC (przy temperaturze wrzenia MIC 39 stC).

Utrzymywanie zbiornika pod ciśnieniem azotu miało na celu niedopuszczenie zanieczyszczeń do zbiornika oraz możliwość regulacji ilości MIC w zbiorniku łącznie z opcją całkowitego przepompowania. W październiku 1984 zbiornik E610 stracił zdolność utrzymania azotu pod ciśnieniem. W czasie tej usterki zbiornik zawierał 42 tony płynnego MIC. 1 grudnia podjęto kolejną próbę utrzymania zbiornika E610 pod ciśnieniem - bez powodzenia.

Równolegle, na czas naprawy skorodowanej rury wyłączony był komin-pochodnia gazowa, którym można było spalać zanieczyszczony lub nadmiarowy gaz. Wiele płuczek gazowych (urządzeń mogących pochłaniać gaz) było również wyłączone z użytku a te, które były dostępne nie miały wystarczającej mocy ani ilości sody kaustycznej aby wchłonąć potencjalny wyciek. Rury, przewody i zawory były w złym stanie technicznym.

Bezpośrednią przyczyną katastrofy jest dostanie się wody do zbiornika MIC w nocy 2 grudnia około 23:00. Nastąpiła reakcja egzotermiczna, dodatkowo wzmocniona przez już wysoką temperaturę zbiornika oraz obecność zanieczyszczeń. O 23:30 pracownicy wyczuwając w powietrzu MIC, zaczęli szukać miejsca wycieku. Pierwszy wyciek zlokalizowano i zgłoszono przełożonemu przed 23:45. Podjęto fatalną decyzję, aby zająć się problemem dopiero po przewie na posiłek (00:15-00:35).

O godzinie 00:40 temperatura i ciśnienie w zbiorniku osiągnęły wartości krytyczne. Pękł zawór bezpieczeństwa i gaz zaczął uwalnać się do atmosfery. W ciągu pierwszych 45-60 minut ze zbiornika ulotniło się 30 ton MIC, podczas następnej godziny - kolejne 10 ton.

W fabryce istniały dwie syreny alarmowe, jedna do ogłaszania alarmu dla pracowników, druga skierowana na miasto, Bhopal. O godzinie 00:50 ogłoszono alarm wewnętrzny i ewakuowano fabrykę. Po zgłoszeniach od mieszkańców policja zadzwoniła dwukrotnie od fabryki o 01:25 i o 02:10, dwukrotnie słysząc, że "wszystko jest ok". Alarm zewnętrzny uruchomiono o 02:15. Lokalny szpital początkowo nie wiedział co jest przyczyną, nie posiadał także odpowiednich leków i anditdotum. Nie był przygotowany na tak potężny napływ poszkodowanych.

Katastrofa szybko przybrała ogromne rozmiary. Izocyjanin metylu, jest gazem bezbarwnym, silnie toksyczny i cięższym od powietrza przez co utrzymywał się tuż nad gruntem narażając szczególnie dzieci i osoby niższego wzrostu. Już przy niewielkich dawkach ludzie umierali z powodu obrzęku płuc i mózgu, z powodu wylewów wewnętrznych, ustania pracy wątroby i nerek. Według danych rządowych 3,787 osób zmarło bezpośrednio w wyniku uwolnienia gazu a 558,125 odniosło obrażenia. Licznie notowano choroby układu oddechowego, nerwowego, wzrokowego. Ilość poronień siedmiokrotnie przewyższałą średnią krajową. źródło

Symbolem katastrofy w Bhopal jest zdjęcie niezidentyfikowanej dziewczynki, Bhopal gas disaster girl autorstwa fotografa, Pablo Bartholemew

#bezpieczenstwowprzemysle #czarnobyl #bhopal
  • 16
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

Na wiki i w filmie "Yes-Meni naprawiają świat" jest opisany dość ciekawy przypadek "trollingu" (nie wiem, czy to dobre słowo w tym przypadku, ale lepszego nie mam) firmy odpowiedzialnej za katastrofę.
"On their fake Dow Chemical website, the Yes Men said that Dow Chemical Company had no intention whatsoever of repairing the damage.[18] The real company received considerable backlash, and both the real Dow and the phony Dow denied the statements, but