Wpis z mikrobloga

Mirki mam problem!
W marcu miałem układany gres w nowym domu (Tubądzin Pietrasanta Poler 60x60). Niestety zauważyłem, na 7 płytkach pęknięcia szkliwa jak na zdjęciu niżej (). Pęknięcia są tylko w takich miejscach jak tutaj, gdzie płytki były docinane w kąt prosty. Kładzione na klej Kerakoll H40, fuga elastyczna. Pod spodem jest ogrzewanie podłogowe, ale jakoś specjalnie nie było włączane (może kilka razy, raczej na niską temperaturę). Przed ułożeniem płytek wylewka była wygrzana. Wcześniej pęknięć nie było, musiałby się pojawić niedawno (2-3 miesiące od ułożenia).
I teraz pytania - co mogło zostać spieprzone? Z racji, że niedługo mam montaż drzwi wewnętrznych, chciałbym żeby w najbliższych dniach wykonawca wymienił mi te płytki, tylko co zrobić, żeby pęknięcia za jakiś czas znów się nie pojawiły?
#budujzwykopem #wykonczenia #urzadzajzwykopem #budownictwo
otoTO - Mirki mam problem!
W marcu miałem układany gres w nowym domu (Tubądzin Pietr...

źródło: comment_ANf0RM9SLsQC3yMZxCHUTFmz2hKzyigU.jpg

Pobierz
  • 17
@otoTO mi to wyglada na pęknięcia w miejscu gdzie posadzka byla oddzielana zeby nie pekala w sposób niekontrolowany (chyba że nie miałeś wylewki z mixokreta to moja teoria upada)
@szymciak: myślę, że teoria dobra a wylewka z mixokreta czy betoniarki to przecież to samo tylko sposób podawania inny
@otoTO: masz tam jakiekolwiek dylatacje na płytkach i czy były wykonane nacięcia na wylewce pod spodem?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@marek22: @szymciak: wylewka była robiona z mixokreta, w drzwiach były robione "kreski" na świeżej wylewce i później faktycznie miała w tych miejscach cienkie pęknięcia. Płytki rzeczywiście popękały w okolicach tych "kresek" (bo akurat przy drzwiach były tego typu docinki), jednak 2 z 7 płytek pękły w miejscach gdzie nie było kresek na wylewce (a płytki musiały być docięte).
Usłyszałem też opinie, że płytki w miejscu docinania powinny na rogu docięcia
@otoTO: ciężko cokolwiek więcej stwierdzić nie widząc układu ścian itd. Ale "gdzie płytki były docinane w kąt prosty" - czyli tam gdzie płytka mogła się zaprzeć częściowo o ścianę a jej druga część dalej się przesuwała powodując jej rozerwanie. Pomiędzy ścianami a płytkami też nie widać żadnej dylatacji bo jak mniemam wylewka ją tam miała.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@marek22: jutro wrzucę plan z zaznaczonymi miejscami pęknięć.
@Sylar69: żadnej siatki nie było. Jeżeli chodzi o zbrojenie wylewki, to było zbrojenie rozproszone z włókien czegośtam
@otoTO: jak wykujesz płytki to zerknij czy rysa sięga dalej do wylewki czy tylko na płytce się pojawiła. Jak będzie na wylewce to trzeba będzie zszyć.
Na etapie klejenia płytek powinieneś przenieść dylatacje z tej wylewki na płytki, te "kreski" nie były robione bez powodu..
@marek22: na niebiesko zaznaczyłem miejsca gdzie wylewka miała pęknięcia, a na czerwono pęknięcia na płytkach. Na całej powierzchni na lewo od zielonej linii są położone ciągiem te płytki (bez żadnych dylatacji). Dylatacje przy ścianie są na ogół zachowane (~5mm), jednak rzeczywiście w 3-4 miejscach przy tych pęknięciach, płytki są prawie na styk położone.
@Sylar69: Teraz już wiem, że dylatacje powinny być przeniesione...
Co Waszym zdaniem powinienem zrobić w tym momencie?
otoTO - @marek22: na niebiesko zaznaczyłem miejsca gdzie wylewka miała pęknięcia, a n...

źródło: comment_2ctgxkOR08ok6xSi9TqQ2gbgeqOLGzcx.jpg

Pobierz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@piotrus_pan99_: kilka płytek dokupowałem później w zupełnie innym sklepie i jedna z nich też pękła, więc z dwóch różnych dostaw. Ale czy to wada fabryczna, a gres szkliwiony innej firmy by nie pękł? Trudno powiedzieć... Podczas wymiany płytek, tam gdzie są dylatacje posadzki dam dyble, później mata kompensujaca naprężenia i klej klasy S2. Dodatkowo miejsce krzyzowania cięć będą wcześniej nawiercone, a przy ścianach będę wszędzie pilnował odstępów. Zobaczymy czy po takich