Wpis z mikrobloga

Proszę o pomoc, które rozwiązanie jest lepsze/poprawne technicznie? Schemat A czy B?

Omawiany temat - ogrzewanie podłogowe, kocioł tradycyjny na paliwo stałe (temp. projektowana na podłogówkach 45/30), muszę mieszać wodę, żeby na powrocie mieć temperaturę czynnika powyżej punktu rosy.

Schemat A - mieszanie na obiegu krótkim
Schemat B - trójdrogowce i pompa na każdy rozdzielacz

A może jeszcze inne rozwiązanie? Np. zawór 4D w kotłowni, cos na tej zasadzie tylko dla 2 rozdzielaczy dalej.

#budownictwo #projektowanie #instalacjesanitarne
Satanistic - Proszę o pomoc, które rozwiązanie jest lepsze/poprawne technicznie? Sche...

źródło: comment_BRGuO0IUKF5HMslsJ26ACWNhVcMeFdyI.jpg

Pobierz
  • 11
@Satanistic po co Ci pompa za pompa w schemacie A? usuniecie pierwszej pompy od strony pieca i pozostawienie tej za 3D zaworem nie rozwiaze problemu?

zawor 3D powinien byc chyba przy piecu, zeby miec kontrole nad powrotem, jak dasz 2 sztuki przy rozdzielaczach to zwiekszysz koszty instalacji, dorzucisz dodatkowe opory i ciezko bedzie sterowac temperatura powrotu do pieca
dodatkowo za tym pomysłem przemawia fakt, ze na zaworze mozesz ustawiać temperaturę zasilania instalacji
@odishewo:

po co Ci pompa za pompa w schemacie A?

Może jestem w błędzie, ale w ten sposób chcę wymusić obieg, żeby woda nie leciała tam, gdzie jej wygodniej. Nie liczę tutaj na obieg grawitacyjny

ciezko bedzie sterowac temperatura powrotu do pieca


Też się tego obawiam, ale z drugiej strony są gotowe komplety, które fajnie by wymieszały wodę przed rozdzielaczem, tutaj do wyboru mogę mieszać przy 4D albo 3D
@a_new_error: Tak i jest jednofunkcyjny. Zastanawiam się jeszcze nad jedną opcja - bufor ciepła. Kocioł by ogrzał wodę do bufora na relatywnie wysoką temperaturę, a ja od bufora pompą i 3D pociągnę odpowiednia temperaturę na podłogówki.