Wpis z mikrobloga

Wprowadzenie - Generatory część I

Witam. Dziś kilka słów na temat generatorów.

Prądnica synchroniczna jest maszyną prądu przemiennego, której wirnik w stanie ustalonym obraca się z taką samą prędkością, z jaką wiruje pole magnetyczne. Rozwiązania konstrukcyjne prądnic synchronicznych zależą od ich prędkości obrotowej oraz mocy i związanego z nią systemu chłodzenia. Zamienia energię mechaniczną w elektryczną (media == turbina == generator == sieć)

Rozróżnić w energetyce można:
-Turbogenerator - jest to generator przystosowany do pracy z turbiną parową/gazową, charakteryzuje się wysokimi prędkościami obrotowymi (1500obr/min i 3000 obr/min). Wirniki turbogeneratorów są długie i niewielkiej średnicy (1,5m) niż hydrogeneratorów (do kilkunastu metrów) ze względu na wysokie prędkości obwodowe. Wraz z turbiną parową i instalacjami pomocniczymi (układ olejowy, chłodzenia, regulacji) nazywamy Turbozespołem.

- Hydrogenerator - generator przystosowany do pracy z tubiną wodną, charakteryzuje się niską prędkością obrotową i można go rozpoznać poprzez dużą średnicę wirnika i stojana. Duże jednostki pracują "w pionie" zesprzęglone z turbiną wodną. Wraz z turbiną wodną taki zestaw nazywa się Hydrozespołem.

Generator może pracować jako silnik, jednak w przypadku turbozespołu jest to stan awaryjny i jest on zabezpieczony od pracy silnikowej, natomiast hydrozespoły jeśli są wyposażone w turbiny wodne odwracalne i taka praca jest niezbędna (elektrownia szczytowo-pompowa).

Jak działa turbogenerator/hydrogenerator?

Rozpędźmy sobie wirnik turbozespołu do prędkości obrotowej 3000obr/min i jego uzwojenia zasilmy prądem stałym (uzyskujemy wirujące pole magnetyczne o częstotliwości 50Hz) to w uzwojeniach fazowych stojana wyindukuje się siła elektromotoryczna (napięcie) proporcjonalna do prądu wirnika (wzbudzenia). Po osiągnięciu odpowiednich obrotów (czyli 3000obr/min) i odpowiednim wzbudzeniu generatora mamy na zaciskach generatora napięcie o danej częstotliwości - która powinna mieć bardzo zbliżone parametry do parametrów sieci do jakiej generator przyłączymy. Po zsynchronizowaniu z siecią otwierąc dopływ pary do turbiny generator nie będzie dalej się rozpędzał (tak jak np. silnik w samochodzie po dodaniu gazu) tylko będzie wirował z częstotliwością sieci i wytworzy obciążenie względem turbiny czyli PRĄD ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ważna część turbo/hydro-zespołu a mianowicie wzbudnica. W poprzednim akapicie napisałem że uzwojenia wirnika generatora zasilamy prądem stałym - a skąd go wziąć? Wzbudnica jest to maszyna prądu stałego (samowzbudna) i jest zesprzęglona z wałem turbo/hydrozespołu (turbina==generator==wzbudnica), wytwarza prąd stały który jest potrzebny do wzbudzenia generatora. Istnieją rozwiązania zasilania uzwojeń wirnika generatora z prostowników, baterii akumulatorów, układu tyrystorowego umieszczonego w wale generatora (odpada jedno sprzęgło) ale w klasycznych turbo/hydro-zespołach jest to wzbudnica jako osobna maszyna elektryczna.

Już wiemy, że częstotliwość w systemie elektroenergetycznym w normalnym układzie pracy wynosi 50Hz i wszystkie wirniki turbogeneratorów pracujące ze sobą synchronicznie, wirują z prędkością obrotową 3000obr/min w zachodniej europie UCTE.

Zagadka na dziś:

W jaki sposób hydrogenerator wytwarza prąd o częstotliwości 50Hz skoro jego prędkości obrotowe są o wiele niższe niż turbogeneratorów?

A podpowiedź w komentarzu ( ͡° ͜ʖ ͡°)


#elektrowniawodna <= jeśli jesteś zainteresowany takimi ciekawostkami obserwuj ten tag ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #energetyka #elektrownie #qualitycontent #ejboners
DywergencjaRotacji - Wprowadzenie - Generatory część I

Witam. Dziś kilka słów na t...

źródło: comment_Xn4MIrh8wE4GumxG1jglpdutuVCOdjH0.jpg

Pobierz
  • 25
@sentoxo: Tak gratulacje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Turbogenerator z jedną parą biegunów wykonując jeden obrót wirnika wytworzy nam jedną sinusoidę prądu - przy 3000obr/min będzie 50 sinusoid na sekundę czyli 50Hz.

Zwiększając liczbę par biegunów zwiększamy liczbę wytworzonych sinusoid podczas jednego obrotu i można obniżyć prędkość obrotową lecz zwiększamy średnicę stojana, dlatego hydrogeneratory mają taką budowę.

Idę spać bo jestem po nocce, mam nadzieję że nie ma
@DywergencjaRotacji: Wbrew pozorą rozwiązania inne niż maszyny prądu stałego są dużo częściej stosowane przy generacji prądu ogólnie na świecie idąc w ilość. Wzbudnice statyczne z przekształtnikiem tyrystorowym albo jak na 99,99% statków wzbudnica prądu przemiennego z mostkiem prostowniczym na walę (brushless exciter), bo inne rozwiązanie na morzu kompletnie nie przejdzie.

Fajny opis, prosty - brakuje może ważnej informacji - tego że nawet żeby generator cokolwiek wytrwarzał to trzeba go wprowadzić w
@galaxybear: prędkość zależy od liczby biegunów generatora. Czestotliwosc to f = n * p / 60 gdzie n - predkosc obrotowa wału, p - liczba par biegunów. Pary biegunów to najprościej mówic tmiejsca gdzie nawinięte jest uzwojenie wzbudzenia generatora i postaje pole elektryczne. Im więcej ich masz tym częściej pole elektryczne mija te same uzwojenia w których prąd jest generowany więc można wolniej obracać wałem ... tego sie nie da łatwo
@norweski_drwal: 3000 obrotów daje się dla mniejszych turbin (mają krótsze łopatki- a więc i siły odśrodkowe działające na końce łopatek nie są aż tak duże), natomiast z tych samych powodów daje się 1500 obrotów dla turbin dużych (zbyt duża siła odśrodkowa mogłaby pourywac łopatki na turbinie)
@norweski_drwal: parametry pary "do tego" - to znaczy do czego- do prędkości obrotowej? Z tego co wiem to nie mają.
Tak jak kolega napisał we wpisie głównym- podajesz taką ilośc pary, aż turbogenerator osiągnie obroty takie żeby wytwarzac prąd 50Hz, a później synchronizujesz z siecią. Po synchronizacji, dalsze obciązanie łopatek turbiny to jest już mocą generowaną w sieć.
Dzień dobry, właśnie wstałem i ciesze się że jesteście zainteresowani tematem. Już odpowiadam na pytania.

@CheddarDry: w opisie "jak działa generator" jest napisane żeby wprawić w ruch wirnik generatora, a następnie ilością pary regulujemy moc czynną wyprodukowaną przez TG ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@norweski_drwal: 3000obr/min są to typowe obroty dla TG z turbiną parową, 1500obr/min stosuje się przy turbinam gazowych gdzie jest większa średnica wirnika turbiny.