Wpis z mikrobloga

Jupi!
Jeszcze nie minął całkowicie miesiąc od rozpoczęcia nauki, ale (poza zupełnymi podstawami typu tablice, pętle, zmienne, klasy, metody...):
- Umiem już tworzyć pierwsze aplikacje okienkowe, zmieniać w nich ikonkę, tytuł, dodawać guziczki, pola tekstowe, okna dialogowe, zmieniać kolory komponentów, tła, czcionek.
- Obsługiwać zdarzenia myszkowe (naciśnięcie na guziczek) i trochę klawiszowe (jeszcze nie czuję się z tym aż tak zaznajomiona jak z klikaniem).
- Zaczęłam pisać pierwsze "programy" bez pomocy tutoriali/samouczków. Przy napotkanych błędach i problemach nie lecę do googla, tylko sama staram się rozwiązać problem. I tak oto:
- Napisałam program, który losuje liczby (ustaliłam zakres 0-10). Tutaj miałam problem, bo chciałam żeby za każdym naciśnięciem guziczka, losowanie ponawiało się. Niestety, początkowo losowało tylko raz. Musałam wyłączyć aplikację, włączyć znowui znowu kliknąć guziczek. Ale pogłówkowałam i naprawiłam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- Rozwinęłam mój program, żeby losował odpowiedź na pytanie. Pytanie i odpowiedzi wpisałam w kodzie. Po otworzeniu aplikacji pojawiało się pytanie i opcja "losuj", która losowała jedną z odpowiedzi. Użyłam do tego liczb losowych (w sumie innego sposobu nie znam, i nie wiem czy istnieje :D)
- Dalej rozwinęłam program i tym razem po otwarciu aplikacji pojawia się pole tekstowe i można samemu wpisać odpowiedzi, które mają zostać wylosowane (narazie można wpisać tylko dwie odpowiedzi, ale chcę to rozwinąć na tyle, żeby można było wpisać tyle odpowiedzi ile się chce). Tutaj musiałam zastosować zależności, że jeżeli etykieta nr 1. jest pusta, to dodaj tekst z pola tekstowego do etykiety nr 1. (i wyczyść pole tekstowe) Jeżeli etykieta nr 1. jest już zapisana (tutaj musiałam myśleć, jak to zapisać :D) to dodaj tekst do etykiety nr 2.
ZABAWA JEST PRZEDNIA!

#naukaprogramowania #java #programowanie #programista15k (w przyszłości :P) #wygryw
  • 30
@Przegrany_Joker: To też jest ciekawe :> Jakiś czas temu (zanim nauczyłam się okienek) obczajałam jak stworzyć sam pusty plik .txt
W sumie, muszę sobie zapisać do zadań do zrobienia, żeby była taka aplikacja okienkowa, która tworzy mi pliki o tytule jaki sobie wpiszę, na ścieżce jaką sobie wybiorę itd :>
@DzikaMrowka: a to jak ja, podchodziłem do sprawy dosyć słabo, odłożyłem to na bok a po powrocie o dziwo bardzo dużo z podstaw zapamiętałem co mocno plusuje w rzeczach których się teraz uczę, pewnie pisałaś (xD) ale jakie zrodla nauki ?
@Przegrany_Joker: Mi się okienkowe podobają, bo przynajmniej widzę że coś się dzieje :D Ale c# chyba nie bardzo się różni?
I do czego jest java, tak w profesjonalnym ujęciu?

@aphen: wykupiłam kurs na udemy + doczytywałam w "Java Podstawy" + zainstalowałam sobie sololearn na telefonie (po 1. są tam mini-kursy z języków, ale co najważniejsze - można się "zmierzyć" z obcymi ludźmi - jest 5 rund, w których są pytania
@lalalajp2_-: tak, ale przez te 2,5 tygodnia w czasie których zaczynałam miałam akurat wolne, więc w sumie miałam nieograniczony czas (chociaż nie siedziałam bite 8h, raczej max 3-4h dziennie). Teraz chodzę do pracy, czasem wstanę godzinę przed, żeby coś porobić + po pracy :D
@aphen: Widzę. Mi zależało, żeby było po polsku. Widzę, że pan pokazuje nawet Javę FX. U mnie w kkursie niestety nie :(
@Przegrany_Joker: no, to narazie będę kontynuować naukę javy i tworzenie okienek xD A może kiedyś (np. po 3 miesiącach, jak javę opanuję) przerzucę się na c#. Kto wie :> Na frameworku jeszcze nie pracowałam i nie wiem do czego to służy :D
No i kiedyś napiszę swojego minecrafta :>


@DzikaMrowka: Możesz zacząć od wtyczki do obecnego. Ja się bawiłem dobrze :)

Jakbyś potrzebowała pomocy, dawaj znać. Może coś będę mógł.
@tptak: co to jest wtyczka ( jakiś dodatek-rozszerzenie w tym kontekście)? xD W sensie rozumiem, że mogę np. napisać sobie latające misie i potem dodać je do mojej gry minecrafta? To jest legalne? xD
@DzikaMrowka: takie mody. Sam Minecraft tego w sobie nie ma, ale są rzeczy takie jak Forge, które to udostępniają, Mojang z tym nie walczy chyba. Rok temu zrobiłem nowy surowieć i miecz z niego, tak dla zabawy.
@DzikaMrowka: nie tak trudne jak Ci się wydaje, zwyczajnie jeszcze nie doszłaś do etapu korzystania z zależnych bibliotek i api. Jesteś na dobrej drodze, na to przyjdzie czas.
@DzikaMrowka: > tzn wiesz, już rok temu uczyłam się zmiennych, metod itd, ale nic nie czaiłam więc to zostawiłam.

Widzisz nie rozumiesz podstaw, skończy się na tym że "odtworzysz" dwa programy i Twoja "zabawa" z programowaniem się skończy. Podstawy to punkt wyjściowy a jak ktoś tego nie rozumie to niech lepiej odpuści i zejdzie wreszcie na ziemię. Oczywiste jest, że im dalej w las tym gęściej i ciemniej. Dla przykładu ja