Wpis z mikrobloga

Kurczę.. boję się przełomu roku. Jak PiS z Maowieckim wybory wygrają (a pewnie wygrają) to będzie takie ruchańsko bez smarowania, że aż mnie boli na samą myśl. Wejdą testy przedsiębiorcy (nie ma się co łudzić, że nie wejdą), zniosą limit 30 krotności składek zus, dojebią po danince to tu, to tam...

Moja #jdg jest kandydatem do zaorania bo oczywiście jest to klasyczne #b2b dla jednego kontrahenta. Miałem auto w leasing ogarniać ale #!$%@? z tego, zbyt duża niepewność.

Smutek ( ͡° ʖ̯ ͡°) Jak skończę z powrotem na etacie za 4k netto to będzie to oznaczało dla mnie koniec perspektyw w tym kraju.

Musiałem się wyżalić.

#polityka #podatki
  • 20
  • Odpowiedz
@wjtk123: nie wiem jaki ma stosunek pracy ale z doświadczenia wiem że lwia część jdg powinna podlegać normalnemu zatrudnieniu. Tym bardziej że sam przyznaje że żyje z jednego pracodawcy
  • Odpowiedz
@Jebwleb: No, ale nie odpowiedziałeś na moje pytanie, a jest ono kluczowe. Mamy kilka definicji przedsiębiorcy: min. w kodeksie cywilnym, ustawie prawo przedsiębiorców, ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w ustawie o podatku od towarów i usług. Która z nich uzależnia posiadanie statusu przedsiębiorcy od posiadania więcej niż jednego kontrahenta? Ostatnio jak sprawdzałem to żadna. Dlaczego przedsiębiorca nie może sobie wybrać dla ilu kontrahentów chciałby świadczyć usługi i jak
  • Odpowiedz
lwia część jdg powinna podlegać normalnemu zatrudnieniu


@Jebwleb: Powodzenia w tworzeniu precyzyjnych przepisów nie będących bublem prawnym na 600 stron, które będą definiowały kto może na jdg a kto musi na uop xD

nie wiem jaki ma stosunek pracy


@Jebwleb: Jeżeli pytasz o warunki na kontrakcie to są bez zastrzeżeń tj. niekwalifikujące się pod uop.
  • Odpowiedz
@szejk_wojak: Jeśli wykonujesz pracę w miejscu wyznaczonym przez kontrahenta, czasie wyznaczonym przez niego i pod jego kontrolą (to ostatnie jest ujęte inaczej ale nie chce mi się teraz sprawdzać), to jest to umowa o pracę niezależnie od Twojej umowy i to już na dzisiejszych przepisach można uwalić. Ogólnie większość b2b w IT jest spokojnie do zaorania według dzisiejszych przepisów. Inna sprawa, że spokojnie można wszystko ustalić tak by nie było tego
  • Odpowiedz
Jeśli wykonujesz pracę w miejscu wyznaczonym przez kontrahenta, czasie wyznaczonym przez niego i pod jego kontrolą (to ostatnie jest ujęte inaczej ale nie chce mi się teraz sprawdzać), to jest to umowa o pracę niezależnie od Twojej umowy i to już na dzisiejszych przepisach można uwalić.


@Herubin: No można tylko jest kilka "ale":

- ktoś by to musiał zgłosić (raczej chętnych nie będzie)
- jak nikt nie złoży donosu to urząd
  • Odpowiedz
  • 0
@szejk_wojak z tym testem przedsiębiorcy to bym się nie martwił. programiści sobie poradzą podzlecajac sobie nawzajem robotę. za to rządzący musieliby wtedy przenieść wszystkich ratowników medycznych i pielęgniarzy na etaty, a przecież sami ich dla oszczędności wysłali na działalność. Nie ma na to kasy w budżecie
  • Odpowiedz
@szejk_wojak: To akurat jest proste bo na samozatrudnieniu większość jest na JPK, więc bez problemu można wyizolować jdg tak by kontrolować wyłącznie przedsiębiorców wysokiego ryzyka.

@K_R_S: Nie do końca bo w przypadku nieprawdziwych zleceń można zbadać czy zostały one rzeczywiście wykonane i jeśli nie to transakcje idą do wyrzucenia z KPiR a strony zostają nie dość, że z testem to jeszcze z VATem do zapłacenia, którego nie można odliczyć (z
  • Odpowiedz
To akurat jest proste bo na samozatrudnieniu większość jest na JPK, więc bez problemu można wyizolować jdg tak by kontrolować wyłącznie przedsiębiorców wysokiego ryzyka.


@Herubin: no ja rozumiem, że jpk ale jak już wyłowią takiego delikwenta to co dalej? Przesłuchania? Lampka świecąca na twarz, dobry/zły glina? xD
  • Odpowiedz
@Jebwleb #!$%@? sie w leb. A jesli ja robie meble i sprzedaje je ikei na wylacznosc to #!$%@? nie jestem przedsiebiorca? XD kekłam. To, ze zamiast budowlanki, mebli czy innego gowna dostarczasz swoja wlasnosc intelektualna nie czyni Cie gorszym przedsiebiorca...

Tobie zamiast sie skupiac na pieczeniu dupska polecam zaczac uczyc sie rzeczy, ktore maja wieksza wartosc monetarna niz praca w biedro i chlanie piwska. Elo
  • Odpowiedz
@Jebwleb: oj już odbij bo gówno mnie Twoje mądrości obchodzą. Ojciec siedzi w handlu wiec się z nim dogadałem, dopisałem handel do PKD i część transakcji będzie szła przez moją działalność, on mi odda dochodowy i wszyscy happy.

Jak już postanowiłem - stanę na głowie żeby to #!$%@? państwo z jego beneficjentami dostało ode mnie jak najmniej.
  • Odpowiedz