Wpis z mikrobloga

Hej @myrmekochoria mam pytanie. Co sądzisz w temacie samoświadomości człowieka? Zapewne otarłeś się o ten temat.
W serialu Westworld zaproponowano ciekawe moim zdaniem wytłumaczenie. Otóż ludzie pierwotni odczuwając konkretne potrzeby typu głód i sposoby zaradzenia nim interpretowali własne myśli jako głosy pochodzące niejako z zewnątrz, od bogów. Uświadomienie nastąpiło dopiero wtedy gdy zrozumieli, że nie był to głos kogoś obcego ale ich sam. Tu się pojawia pytanie czy religia zatem i doświadczenie wiary nie było podtrzymywaniem pewnego atawizmu tkwiącego w ludzkiej psychice z czasów pierwotnych.
#swiadomosc #ewolucja
  • 3
@dertom: jest inna wersja. Ludzie pierwotni znaleźli grzybki halucynogenne, które spowodowały rozwój szyszynki w mózgu. Jest to organ, który potrafi produkować DMT (Dimetylotryptaminę) która daje takie same objawy jak zjedzenie właśnie grzybków (rozszerzenie świadomości). Innymi słowy jesteśmy non stop naćpanymi małpami bez futra a szprycuje nas nasz sam mózg ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@dertom: Odpowiem kiedyś na to, ale ja nie jestem ani biologiem, chemikiem czy biologiem ewolucyjnym, więc tak średnio bym powiedział.
@phobosfobos: Stoned ape theory, bardziej na Twoim miejscu spojrzałbym na kciuk, bo olbrzymia grupa ludzi uważa, że ten palec jest odpowiedzialny za większość rzeczy na które obecnie patrzymy w cywilizacji.