Wpis z mikrobloga

#100smiesznychwiosek

Dzień 90/100

Prawie zapomniałem o dzisiejszym wpisie, wulwa mać!

Dziś mamy aż dwie wsie (początkowo miały być oddzielnie, ale wpadła mi kolejna po drodze i coś musiałem złączyć żeby ją zmieścić ( ͡~ ͜ʖ ͡°) ), które można powiedzieć są podobne w swojej tematyce.

Moszna – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki

W 1679 właścicielem wsi była rodzina von Skallów. Około 1723 r. przeszła ona w ręce Wilhelma von Reisewitza. W 1771 r. kolejnym jej właścicielem został Heinrich Leopold von Seherr-Toß. W 1853 r. Moszną sprzedano Heinrichowi von Erdmansdorfowi, a w 1866 r. nabył ją Hubert von Tiele-Winckler z rodu Tiele-Wincklerowie.
W 1948 r. na bazie stada ze zlikwidowanej stadniny w Dłoniach koło Rawicza, w Mosznej powstała stadnina koni, która prowadzi od początku hodowlę koni pełnej krwi angielskiej, a od 1961 r. również koni szlachetnej półkrwi.

We wsi znajduje się jeden z najbardziej znanych zabytków ziemi opolskiej, Pałac w Mosznie... znaczy w Mosznej.

Moszna posiada drugą oficjalną nazwę urzędową w języku niemieckim - Moschen. Taką sytuację obserwowaliśmy już we wpisie 51/100, kiedy to Ogórki miały dodatkową, litewską nazwę.

Drugą wsią w dzisiejszym zestawieniu jest miejscowość

Sromów – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łowickim, w gminie Kocierzew Południowy

Wieś duchowna początkowo znana jako Sramowo położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie gąbińskim ziemi gostynińskiej województwa rawskiego. Była wsią klucza kompińskiego arcybiskupów gnieźnieńskich.
W Sromowie znajduje się Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich, które rozsławiło tę miejscowość w polskim Internecie.

#opolskie #opolszczyzna #lodzkie
MechanicznyTurek - #100smiesznychwiosek 

Dzień 90/100

Prawie zapomniałem o dzis...

źródło: comment_bsRrzboYascqqCcxjKXOpo9C4AEO7Ydz.jpg

Pobierz
  • 8