Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki i Mirabelki,
Temat się przewijał bo sam widziałem i czytałem wiele różnych odpowiedzi tutaj, na różnych forach, komentarze pod artykułami ale chciałbym dodatkowo zaczerpnąć waszej rady.

Poszukuję rowera dla siebie, którym będę jeździł rekreacyjnie i do pracy. Zakładam, że w 80-90% będą to ścieżki rowerowe, asfalt, drogi utwardzone, pozostałe w małym stopniu to będą delikatne lasy, łąki jak trzeba będzie przejechać. Mam 185 cm wzrostu i 100 kg (grubas, dlatego chcę rower przy pomocy w #redukcja ). Długość wewnętrzna nogi to 82 cm, według tabeli odpowiednia rama dla mnie to 20.5". Rozmiarem ramy się nie przejmuję aż tak bo rower chcę kupić stacjonarnie i przymierzyć.

Budżet jaki chcę przeznaczyć na rower to max 2300 zł. Ewentualnie jak będzie faktycznie warty dopłaty to mogę coś dołożyć jednak chciałbym tego uniknąć bo zawsze trafi się rower trochę lepszy i tylko trochę droższy, tym sposobem mógłbym znaleźć coś za 10k od razu.

Wybór padł na rower crossowy, poczytałem trochę o osprzęcie w rowerze, różnych grupach Shimano jednak mimo wszystko mam kilka wątpliwości, których na papierze nie jestem w stanie stwierdzić ze względu na brak doświadczenia.

Wytypowane rowery:
1. Giant Roam 2 Disc 2019
2. Unibike Crossfire GTS Disc 2019
3. Lazaro Elitary V3 2019
4. Kands Avangarde Deore 2018
5. Romet Orkan 4M 2019

Najbardziej skłaniam się w stronę Unibike, cena Lazaro kusi, Kands na papierze wygląda ok jednak jest ciężki ale ma octalink, Giant wydaje się marką, która robi dobre rowery.

Czy Altus i Acera to będzie wystarczająca klasa osprzętu dla takiego użytkownika jak ja? Zakładam, że rower będzie działał kilka lat.

Czy w #szczecin ktoś mógłby polecić jakieś konkretne sklepy rowerowe? Wybieram się dzisiaj do Kadrzyńskiego bo wydaje się, że ma dość spory wybór.

#rower
  • 16
Czy Altus i Acera to będzie wystarczająca klasa osprzętu dla takiego użytkownika jak ja? Zakładam, że rower będzie działał kilka lat.


@qwed: Co prawda na rowerach crossowych się nie znam (#teammtb ( ͡° ͜ʖ ͡°) ), ale w swoim rowerze mam właśnie osprzęt Altusa i Acery, nawet korbę Tourneya. Przejechane ma ponad 7k kilometrów i wszystko działa bez większych problemów.
@qwed odbierasz bardzo dobry kierunek czyli sklep rowerowy (nie Decathlon) i wybór typu czyli cross też jest trafny.
Kieruj się dwoma zasadami:
1. Rower musi się podobać
2. Rower musi być wygodny
Biżuteria w tej cenie tj osprzęt będzie wystarczający a jak się wkrecisz i się zużyje to wymienisz na Deore czy innego XTR'a :)
Ważniejsze niż klasa osprzętu są interwały serwisowe i trzymanie roweru w suchym plus po prostu dbanie o
@rdq_: Dzięki za odpowiedź. Dobrze wiedzieć że to też po prostu dobrze działa i nie mam czego się bać biorąc niższy osprzęt.
@SkwarSki: Wygoda przede wszystkim dlatego odpuszczam sklepy internetowe i chcę kupić coś stacjonarnie. Jeśli faktycznie to wygląda tak jak napisał kolega wyżej to po prostu wybiorę ten, który będzie dla mnie najwygodniejszy i w przyszłości jak będę czuł potrzebę to wymienie na coś lepszego.

Czemu tak dużo ludzi
@qwed: Też się rozglądam teraz za rowerem w podobnym budżecie i chyba kupię Giant Roam 3 disc GE z 2019: https://sprint-rowery.pl/rower-crossowy-giant-roam-3-disc-ge-2019

Tutaj jest dobra promka na Gianta z tamtego roku: https://www.intersport.pl/rower-giant-roam-3-disc.html

Jeszcze patrzyłem Trek Dual Sport 2 - ale jak dla mnie kierownica jest jakaś wąska :/

Dużo czytałem dobrego o tym Unibike Crossfire ale nie testowałem na żywo, może dzisiaj sprawdze w innym sklepie stacjonarnie ale chyba już pozostane przy
Czemu tak dużo ludzi ciśnie po sposobie montażu korby na kwadrat? Czy to jest też element, który można wymienić w przyszłości bez większych przeszkód? Jeśli dobrze rozumiem to trzeba wtedy wymienić też suport.


@qwed: dlatego, że to trochę archaizm. Z jednej strony suport na kwadrat jest bardzo wytrzymały i dociąga nawet do 10 000km, z drugiej naprawdę mocno pracuje na boki... Często nawet przy dobrze wyregulowanej przedniej przerzutce łańcuch będzie o
Trek Dual Sport 2


@muffman: O właśnie, o nim zapomniałem. Jak sprawdzisz Crossfire to daj znać Mirku.

@geuze: O właśnie taki efekt jest w rowerze mojej mamy, czyli tam trzeba wymienić korbę z wkładem, dzięki za odpowiedź na pytanie, którego nie zadałem bezpośrednio ( ͡° ͜ʖ ͡°).
@qwed: ano i przy budżecie 2000zł+ odrzuciłbym Kandsa i Lazaro, to są rowery które warto rozważać około 1000zł, ta dziwna geometria ram wielu ludzi odrzuca.
@muffman: @SkwarSki: @geuze: wybaczcie za zawołanie ale jestem po przymiarkach. Unibike Crossfire najwygodniejszy, po nim Kellys Cliff 90 i na koncu Merida 40-D. Chyba pozostane przy Unibike bo oferuje najwięcej w tej cenie i najbardziej przypadł mi do gustu.
@qwed
@geuze ja za to kupiłem dzisiaj tego Gianta Roam 3 z 2019 bo najlepiej dla mnie wygladal xD Jak bedziecie zainteresowani czy jestem zadowolony z zakupu to zawolajcie za kilka dni. Dzisiaj jazda probna ale musialem kolo skrecic bo do samochodu sie nie zmiescil i jakos chyba nie zrobilem tego perfekcyjnie bo cos mi nie pasi, chyba ociera o hamulec ale to na spokojnie musze ogarnac
@qwed: Bier tego co Ci się najbardziej widzi :) kup bardziej sercem niż głową i kilometrów!
@zxc0: a no to, że to market sportowy. Jak dokładnie wiesz czego chcesz to śmiało można tam iść - sam mam kilka rzeczy z Deca, a na pierwszy rower to lepiej zapłacić stówkę, dwie więcej i zyskać za to fachową wiedzę, przymiarkę, ustawienie itd itp :)
@SkwarSki: wybrany Unibike Crossfire, od początku najbardziej jego chciałem i jak przymierzyłem się to mi pasował. Jedynie jeszcze pozostała kwestia ramy. 21" daje radę ale jajka są niewiele wyżej niż rama, wolałbym żeby przypadkiem się nie spotkały, na 19" więcej luzu ale wydaje mi się ciut zbyt mała ta rama.