Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, pytanko mam.
Mam maszynę z silnikami trójfazowymi. Od pewnego czasu wyskakuje bezpiecznik, a teraz padł całkowicie. Sprawdziłem jeden z silników i miernik wykrył mi przejście (połączenie) między każdą fazą i każdym uzwojeniem. Czyli ciągłość połączenia jest nie tylko między U-U/W-W/V-V ale też między np. U-W. Czy tak powinno być?

#elektryka #elektronika
NetJaro - Hej Mirki, pytanko mam.
Mam maszynę z silnikami trójfazowymi. Od pewnego c...

źródło: comment_MhHFKM95xT1FCVkyUAqZLrEqYNKJQPNr.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@mn52438: Czyli tak:

z blaszkami na gwiazdę powinno być przejścia między UW i UU (itd)

bez blaszek powinny być przejścia tylko po skosie, między UU/WW/VV?
  • Odpowiedz
@NetJaro skoro wybija bezpiecznik, to sprawdź jeszcze czy nie masz przebicia do obudowy silnika. Albo czy to co napędza silnik nie zaciera się mechanicznie, powodujac zbyt duzy pobór pradu przez silnik
  • Odpowiedz
@mn52438: @i-am-batman:

Dziękuję Wam za podpowiedzi. Pomierzyłem oba silniki. Oba pomiary bez blaszek połączeniowych. Pomiary wyglądają tak:

Silnik nr 1:
Rezystancja: [OhM]
WU - 96
WV - 95
WW - 51
UU - 50
UV - 95
UW - 96
VU - 95
VV - 51
VW - 95

Rezystancja pomiędzy fazami: 45Ohm
Rezystancja pomiędzy uwzojeniami: 145Ohm
Przejście (połączenie): WW/UU/VV

Silnik nr 2:
Rezystancja: [OhM]
WU - 0
WV -
  • Odpowiedz
@i-am-batman: @mn52438:
Dziękuję Wam za interwencję. Niestety zauważyłem, że silniki mierzyłem przy podłączonych przewodach zasilania, trochę to oszukało wyniki.

Umieszczam jeszcze raz pomiary, byłbym wdzięczny, jakbyście mogli coś na ten temat powiedzieć :)

Silnik nr 1
U1-U2 - 50 [Ohm]
U1-V2 - 0 ("0L" na wyświetlaczu)
U1-W2 - 0

W1-W2 - 50
W1-U2 - 0
W1-V2 - 0

V1-V2 - 50
V1-W2 - 0
V1-U2 - 0

W2-U2 - 0
  • Odpowiedz
@NetJaro: Hmm. wg mnie wygląda ze wszystko jest w porządku. OL oznacza przerwę, czyli nie ma przebicia pomiędzy fazami. Rezystancje uzwojeń też są takie same, więc możemy wykluczyć spalenie/zwarcie w którymś uzwojeniu. Weź wrzuć jeszcze zdjęcie tego bezpiecznika, który wyskakuje.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@NetJaro: Rozumiem że 0 dla każdego z pomiarów oznacza "OL" czyli rezystancja poza zakresem miernika. W takim razie oba silniki wydają się być sprawne. Ciągłości może nie pokazać ze względu na wyższą rezystancję uzwojeń 2 silnika, ma zapewne mniejszą moc niż 1 silnik.
Bezpiecznik wywalało przy rozruchu czy podczas pracy maszyny?
Jakie są moce silników i jaka wartość zabezpieczenia? Możliwe że jest źle dobrane zabezpieczenie.
  • Odpowiedz