Wpis z mikrobloga

@Scorpjon: Nie sądzę, że tak jest. Większość katolików nie zagłębia się jakoś szczególnie w liturgię, a kult świętych chyba nie odbiega jakoś mocno od takiego włoskiego albo hiszpańskiego. Czasami za to mam wrażenie, że niektórzy ludzie darzą ludową pobożność sporą niechęcią.
@Ignacy_Patzer: niechęć do pobożności duchowej to też jakiś problem. Pamiętam jak pierwszy raz pojechałem jako animator na oazę. Siedzieliśmy w pokoju z animatorami i mieliśmy jakąś luźną gadkę o wszystkim i o niczym. I któraś z aniamtorek chciała zabłysnąć znajomością tematu i zakpić z babeczki w kościele, która wychodząc ponownie sięgnęła po wodę święconą.


Nasz ks moderator opierniczył aniamtorkę za takie podejście, a potem wypowiedział to jedno zdanie, które mi poprzestawiało
@Scorpjon: Całe życie żegnałem się przy wyjściu z kościoła. Raczej nikomu to nie zaszkodzi, a może nawet pomóc jeśli ten znak krzyża będzie wykonany z wiarą.

Wiem za to, że w postrzeganiu ważności pewnych tradycji w Polsce jest straszny burdel. I faktycznie święta maryjne wiodą jakiś irracjonalny prym nad innymi, choćby nadchodzącym Świętym Triduum Paschalnym, czyli nad de facto centrum Roku Liturgicznego.


Polska zawsze była mocno maryjna. Z Triduum Paschalnym jest
@Ignacy_Patzer: @AgresywnyKardiolog: kiedyś byłem sedewakantystą i nawet jako osoba, która nie jest chrześcijaninem muszę stwierdzić, że oni przynajmniej są konsekwentni. Na pewno bardziej konsekwentni od konserwatywnego posoborowia (radio maryja, środowiska pisowskie, fronda, ruchy prolife), które do liturgii większej wagi nie przywiązuje jednocześnie nieustannie chce organizować krucjaty przeciwko naruszeniom katolickiej etyki seksualnej.

@Scorpjon:

I któraś z aniamtorek chciała zabłysnąć znajomością tematu i zakpić z babeczki w kościele, która wychodząc ponownie
@Osculum_Infame: nie nazwałbym ich konsekwentnymi. A przynajmniej nie w tym co najważniejsze. W końcu odrzucają kolejnych papieży, właściwie bo tak.
Zresztą wśród nich też da się wykazać pewne niespojnosci nawet pod względem Liturgii. W Prawdziwym Kościele Katolickim Papież Pius XIII przyjął sakrę biakupią bez ciągłości apostolskiej, zresztą tym który mu udzielił sakry był kapłan którego sam wcześniej wyświęcił. Zupełne pomieszanie z poplątaniem