Wpis z mikrobloga

@srakulec: Ale co Ci da sam kryptogram, jak po pierwsze nie wiesz, która jego część zawiera wrażliwe dane a po drugie - czego mają dotyczyć? To nie jest tak, że jak to odszyfrujesz to będzie DING i masz hasło. Możesz mieć dwadzieścia sensownych tekstów z których tylko jeden jest tekstem jawnym wiadomości.
Albo żaden, bo Twój adwersarz nie kodował sensownej wiadomości, tylko np. ruchy szachowe notacją z jego kraju, której
  • Odpowiedz
  • 0
@Slucham_psa_jak_gra_
Obie maszyny są w pewien sposób "splątane" oczywiście nie komunikują się ze sobą ale gdy jedna zostanie użyta o jeden raz więcej niż druga to tracą "splątane". Nawet gdy byś znał sposób szyfrowania nie znał byś wartości startowej która raz użyta znika z maszyny i nigdy nie pojawia się w wysyłanym zaszyfrowanym kodzie, i bez tej wartości nie da się znając metodę działania maszyny rozszyfrować kodu
  • Odpowiedz
  • 0
@Slucham_psa_jak_gra_ wartość takich dwóch maszyn to około 1000 zł, więc jeżeli ktoś by chciał może mieć ich pod dostatkiem, chodzi o to że wiadomość która mogła by być wysłana np. po przez wydrukowanie na pierwszej stronie w gazecie można by było odczytać tylko w tej jedynej bliźniaczej maszynie, tylko raz, czy taka metoda ma wigilię jakaś wartość
  • Odpowiedz
@Bogdan1986: Jak paruje się maszyny? Są sparowane fabrycznie? Można stworzyć triadę sparowanych wzajemnie maszyn, czy to działa wyłącznie dla par z samej natury metody?
Jeśli wpadłeś na świetny pomysł, który chcesz opatentować - większość takich systemów musi być open-source choćby z zasady Kerkhoffsa.
  • Odpowiedz
  • 0
@Slucham_psa_jak_gra_ jeżeli odpowiednio zaprogramować i znając zasadę działania można stworzyć wiele maszyn będących w stanie rozszyfrować wiadomości ale łatwo stracić synchronizację, więc łatwo było by osobę która chciała by poznać treść szyfrogramu uniemożliwić rozszyfrowanie wiadomości. A na pomysł wpadłem w pracy , ze względu że nie wymaga ona ode mnie zbytniego myślenia by nie marnować czasu co dzień przez 8 godzin słucham książek i nam dużo czasu na przemyślenia
  • Odpowiedz
@Bogdan1986: Jest, generowany za każdym razem inny. Jest po prostu lista kluczy, każda maszyna ma taką samą, synchronizacja polega na tym, że sparowane maszyny mają tę samą listę kluczy i są na tej samej jej pozycji.
  • Odpowiedz
  • 0
@Slucham_psa_jak_gra_ na pewno masz rację, ja niestety nie znam wszystkich technik szyfrowania, po prostu w kilku książkach były poruszone sposoby szyfrowania w czasie drugiej wojny światowej oraz metody dzięki którym złamano. Myślałem nad tym co zrobić by nie złamać takiego szyfru, i dlatego też pytam tu, gdyż na pewno jest wiele osób które wiedzą znacznie więcej niż ja w tej dziedzinie
  • Odpowiedz
  • 1
@Slucham_psa_jak_gra_
Będę wdzięczny za taką pomoc.
A wracając to tego pomysły, gdyby jednak nie było tego klucza w maszynie który ustalał by jakiś punkt odniesienia, dzięki któremu można by mieć jakiś punkt odniesienia do próby rozszyfrowania wiadomości
  • Odpowiedz