Wpis z mikrobloga

Zatrucie paracetamolem

Misie, tak tylko Wam przypomnę, że jeśli kiedyś zatrulibyście się paracetamolem - nie ważne czy przez niedokładną filtrację, czy przez wzięcie po prostu zbyt dużej ilości Antidolu/Dorety/czegokolwiek z paracetamolem - magicznym remedium są tabletki ACC Optima, zawierające acetylocysteinę. Jest to substancja podawana dożylnie w przypadku zatrucia paracetamolem. Jedna ampułka acetylocysteiny szpitalnej zawierają ja w ilości 300mg, a tabletka ACC Optima - 600mg (ale wiadomo, p.o. a i.v. ma różnice).
3-4 tabletki są w stanie Wam uratować życie, na dodatek jest to lek OTC (bez recepty).


#narkotykizawszespoko #narkotykiniezawszespoko
harpiowata - Zatrucie paracetamolem

Misie, tak tylko Wam przypomnę, że jeśli kiedyś ...

źródło: comment_ck38AWFOLJV77TKESXPbMoUXUvbaO59G.jpg

Pobierz
  • 48
  • Odpowiedz
  • 16
@GothBoyy666 w sumie takie rzeczy mi się randomowo przypominają w dziwnych momentach, ten wpis akurat został wymyślony podczas czekania na tramwaj :D Ale może dzisiaj znajdę coś ciekawego w książkach i opiszę, bo coś takiego mogłoby się przyjąć, zawsze to jakieś harm reduction.
  • Odpowiedz
@harpiowata możesz rozwinąć temat? W jaki sposób to chroni wątrobę przed paracetamolem? Jestem zajęty czymś innym i nie chce stracić godziny na czytaniu o tym.
Z góry dzięki.
  • Odpowiedz
  • 1
@mateusz_k jesteś taki zajęty, że nie odróżniasz dwóch rzeczy - odtrutki na paracetamol i środka zapobiegawczego. Jak już będzie po fakcie, to acetylocysteina Cię odratuje, a nie zapobiegnie zatruciu.
  • Odpowiedz
  • 3
@James_Earl_Cash
Są cztery razy, ale dla nie-medycznych wystarczy właściwie jedynie pierwsza - trwająca od 0,5 do 24 h od chwili przyjęcia ksenobiotyku – nudności, wymioty, bóle brzucha, wzmożona potliwość, bladość i osłabienie.
  • Odpowiedz
@harpiowata w skrócie acetylocysteina neutralizuje szkodliwe związki wynikłe z metabolizmu paracetamolu przez organizm. Chroni przed szkodliwymi odpadkami powstającymi przy rozkladaniu para.
  • Odpowiedz