Wpis z mikrobloga

Mirki, nie wiem co robić jestem dosłownie w szoku i trochę się przeraziłam. Jeśli ktoś jest znawcą niech podpowie proszę.
Czyściłam sobie zęby i zobaczyłam, że chyba z tyłu coś mi się robi, więc poświeciłam sobie latarką i przy okazji zobaczyłam coś gorszego. Zauważyłam, że chyba mam pękniętą górną jedynkę. Normalnie tego nie było widać, ale pod światło zauważyłam prostą linie pionową na środku zęba po całej jej długości.
Jestem przerażona, bo zawsze byłam zadowolona ze swoich zębów. Nie uderzyłam się ani nic. Nie wiem kiedy mogłam sobie to zrobić i jak długo to jest.
W dodatku z powodu innych problemów nie ogarniam życia i nie mam ubezpieczenia. Jutro pójdę do dentysty prywatnie, ale się boje, że być może stracę zęba i zapłacę kupę kasy, której jakoś dużo specjalnie nie mam z racji braku pracy.
Teraz siedzę zdenerwowana i tylko szturcham się językiem w tego nieszczęsnego zęba. Chyba dzisiaj nie zasnę.
Jest na sali jakiś #dentysta? ;(
#pytaniedoeksperta #pytanie #pomocy #stomatologia #stomatolog
  • 13
  • Odpowiedz
Normalnie tego nie było widać, ale pod światło zauważyłam prostą linie pionową na środku zęba po całej jej długości.


@Tyrande: Ta linia to równie dobrze może być tylko ubytek szkliwa. Może to się wyczyści, może wypełni. Trudno strzelać bez widzenia.

W dodatku z powodu innych problemów nie ogarniam życia i nie mam ubezpieczenia.


To czas najwyższy się skierować do UP.

Jutro pójdę do dentysty prywatnie, ale się boje, że być może
  • Odpowiedz
@nowywinternetach: dzięki za rady. Trochę w życiu przeżyłam i powoli próbuje sobie po kolei wszystko układać. Więc teraz chyba czas zarejestrować się jako bezrobotna.
Właśnie nie boli. W ogóle tego nie odczuwałam. Zauważyłam to 20min temu przez przypadek. Teraz mam wrażenie, że mi ten ząb odpada, ale to pewnie placebo. W sumie jadłam jakąś godzinę temu marchewkę, nic nie bolało zastanawiam się czy to nie było przez to, ale nie sądze,
  • Odpowiedz
Właśnie nie boli. W ogóle tego nie odczuwałam.


@Tyrande: A ząb jest żywy? Np. reaguje na zimno? Wokół dziąsła są normalne, nie cofnięte, różowe? Spróbuj podgryźć nim jeszcze coś twardego. Moim zdaniem to tylko ubytek szkliwa i skończy się na szybkim czyszczeniu, ew małym wypełnieniu. O tył zębów też trzeba dbać, a że nie widać, to bardziej. Pamiętaj tylko, by być asertywną i by dentysta nic Ci nie wcisnął do robienia
  • Odpowiedz
@nowywinternetach: Jest żywy, nie leczyłam niczego kanałowo.
Ogólnie w sumie ostatnio u dentysty byłam dawno dawno, a polegało to na tym, że dentysta pochwalił moje zęby i powiedział, że wszystko jest ok.
Zawsze się też starałam o nie dbać. Zawsze też wyglądały ładnie.
Zastanawiam się czy to nie jest spowodowane patologicznym ścieraniem zębów. W moim życiu jestem częściej w stresie niż w "normalnym trybie". Zauważyłam też że na powierzchni żującej i
  • Odpowiedz
Ogólnie w sumie ostatnio u dentysty byłam dawno dawno, a polegało to na tym, że dentysta pochwalił moje zęby i powiedział, że wszystko jest ok.


@Tyrande: Widzisz, więc zamiast się stresować to kontrola co pół roku i przestajesz się bać.

Zawsze się też starałam o nie dbać. Zawsze też wyglądały ładnie.


Dbać można, a ząb może się popsuć od środka. Albo tam gdzie nie widać.

Zastanawiam się czy to nie jest
  • Odpowiedz
@nowywinternetach: > Śmiać, że się robi z igły widły ;>
Ja na razie jestem przerażona.

Też to możliwe. Jest kilka patentów na bruksizm, łącznie nawet z wstrzykiwaniem botoksu w zgryz.

Botoksu nigdy nie wstrzykiwałam, ani nie miałam jakiś innych zabiegów. Czytam teraz trochę o tym bruksizmie i o ścieraniu i nie wiem czy to "efekt diagnozy google" czy faktycznie mi się to wszystko zgadza.
Jeśli się okaże, że zęby wymagają jakiś
  • Odpowiedz
Ja na razie jestem przerażona.


@Tyrande: E tam, nie ma czym. To standardowe rzeczy, które dotykają wszystkich, codziennie.

Jeśli się okaże, że zęby wymagają jakiś bardziej ofensywnych działań


Nie wymagają. Co najwyżej lekarz może Cię skłamać, widząc, że podchodzisz tak roztrzęsiona do problemu, byś właśnie wydała jak najwięcej. Także głowa do góry i działaj po kolei.
  • Odpowiedz
@Bubulon: nawet jeśli to jest pęknięcie przez całą długość zęba? Nie wiem nawet czy widać to od wewnętrznej strony i jak daleko sięga (w sensie czy pod dziąsłem też jest). Nie przejmowałabym się tak, ale wiecie to górna jedynka czyli najbardziej wystawiony na pokaz ząb.
  • Odpowiedz
@Tyrande na pewno jest przez całą długość. Od podniebienia może być, może nie. Obojętne w zasadzie. Bardziej niż coś z tym robić warto zastanowić się nad przyczyną, ale to już temat dla dentysty po dokładnym badaniu okluzji.
  • Odpowiedz
  • 1
@Kamikadze_z_chin: w sumie nic. Nadal jest, ząb jest zdrowy, bez podświetlania nie widac. Ważne chyba żeby je czyścić dobrze. Jakbym paliła szlugi czy nie dbała o zeby to pewnie by było widać.
  • Odpowiedz