Wpis z mikrobloga

Razem z #rozowypasek zbudowaliśmy prowizoryczny wymiennik ciepła.

Nasz przydomowy test a zarazem #mirkowyzwanie zostało zakończone. Przypominam razem z Różowym mieliśmy przeprowadzić dowolne doświadczenie chemiczne lub fizyczne.

Postanowiliśmy zbudować prosty wymiennik ciepła z ogólnodostępnych materiałów i sprawdzić ile ciepła da się uzyskać dzięki słońcu w bezchmurny dzień.

Foto naszego tworu tutaj:
https://www.wykop.pl/wpis/39805527/razem-z-rozowym-po-raz-kolejny-wzielismy-udzial-w-/

Test przeprowadziliśmy w słoneczny, bezchmurny dzień. Pierwotnie mieliśmy odpalić wentylator komputerowy przy dolnym otworze i zmierzyć temperaturę powietrza wydmuchiwaną w otworze górnym. Niestety wiatraczek nie działał więc użyliśmy do tego kompresora i dość sporego ciśnienia. Wdmuchiwaliśmy sprężarką powietrze na dole przez około 10 minut z ciśnieniem 4-6 atmosfer. Wg producenta kompresor dmucha do 260l/min ale jest to maksymalna wartość prawdopodobnie przy 10 atmosferach więc ciężko mi jednoznacznie stwierdzić ile tego powietrza przepuściliśmy.

Wyniki:
Temperatura powietrza w cieniu zza wymiennikiem ciepła: 10-12'C,
Temperatura powietrza przy wylocie z węża kompresora 11-14'C,
Temperatura wewnątrz wymiennika około 30 cm od ujścia przed rozpoczęciem nadmuchu 68'C,
Temperatura powietrza przy ujściu podczas testu 32-40'C gdzie najniższa wartość była pod koniec testu.

Jak dużo ciepła da się tym uzyskać? Wyniki przekroczyły moje oczekiwania. Myślę, że wydmuchaliśmy do 1000 litrów powietrza o temperaturze powyżej 30 stopni a dość sporo przy temperaturze otoczenia 10'C. Oczywiście gdybyśmy dmuchali mniejszym wentylatorem temperatura byłaby wyższa ale powietrza objętościowo na pewno mniej.

Czekam na komentarze czy rzeczywiście tego powietrza mogło być tak dużo i jak sprawdziłoby się takie cudo przy niższych lub ujemnych temperaturach.

nie sugerujcie się godziną na termometrze, test około południa.

wołam plusujących poprzedni wpis:
@Jogi4 @kantek007 @TheSjz3 @Layad @pepo @Vertidonar @Qfarcowy @FHA96 @timek1119 @michal2k17 @bialaowca @mx_xm @mooonika27 @nie_mowie_po_kociemu @bzduraa @wytrzzeszcz @dzoli
źródło: comment_zy66eOcbWPWtJgSzrcm2Q5p6cPL93E6d.jpg
  • 1