Wpis z mikrobloga

#kiciochpyta #b2b #pracbaza

Mireczki od jakiej kwoty opłaca się przejść na B2B? Dzisiaj dostałem info od szefa, że w kwietniu mogę sobie wybrać UoP 4500zł/netto albo B2B 5000zł (tyle mi zostanie już na czysto po oplalceniu ZUSów itp.). Czy możliwość odliczania sobie VATu jest bardziej opłacalna w dłuższej perspektywie niż lata pracy na UoP? Gdzie różnica pensji między tymi umowami w praktyce będzie wynosiła 500-700zł?
  • 10
  • Odpowiedz
  • 2
@comer123 korzystasz na start z paru ulg zwiazanych z ZUSem, odliczasz vat zwiazany z dzialalnoscia to na plus. Z minusów to ulgi się kończą, a i troche czasu trzeba poświęcić na rozliczenie sie, chyba ze masz księgowa, to jakieś 150zl ale Cie nie interesuje nic aby faktury podrzucasz.
Generalnie jak zależy Ci na kasie to B2B, jak na spokoju to UoP.
  • Odpowiedz
Mireczki od jakiej kwoty opłaca się przejść na B2B? Dzisiaj dostałem info od szefa, że w kwietniu mogę sobie wybrać UoP 4500zł/netto albo B2B 5000zł (tyle mi zostanie już na czysto po oplalceniu ZUSów itp.). Czy możliwość odliczania sobie VATu jest bardziej opłacalna w dłuższej perspektywie niż lata pracy na UoP? Gdzie różnica pensji między tymi umowami w praktyce będzie wynosiła 500-700zł?


@comer123: jakby mi zostawalo z 6k bym sie decydowal,
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@comer123: nie opłaca się przy takiej różnicy. Nie masz urlopu, chorobowego itp. 2k to może jeszcze. Do tego pilnowanie faktur, księgowej, roczne zestawienia.
  • Odpowiedz
@comer123:
Nie, nie opłaca się.
1. 100-150zł idzie na księgową.
2. Odlicz sobie 15-20% na urlop + chorobwe
3. Jeśli idziesz na B2B do tego samego pracodawcy to nie pójdziesz na mały ZUS. Nie wiem czy wziąłeś to pod uwagę przy wyliczeniu
4. Weź pod uwagę benefity jakie często daje pracodawca (karta sportowa, bilety do kina czy rabaty do sklepów, prywatna opieka medyczna). Zazwyczaj na B2B już tego nie dają.

Przy
  • Odpowiedz
2. Odlicz sobie 15-20% na urlop + chorobwe


@zarow: OP napisał wyżej urlopy już ma wliczone.

Przy 4,5k netto koszt pracodawcy to 7,6k. Jeśli dałby Ci to jako netto na umowie B2B (a to jest wtedy jego koszt całkowity) to zostanie Ci 6k na rękę.


@zarow: 6k to zostanie ale przy małym ZUSie, przy dużym zostaje 5300 minus księgowość więc wyliczenia OPa mniej więcej się zgadzają jeśli B2B będzie miał
  • Odpowiedz
@plan_9:

@zarow: 6k to zostanie ale przy małym ZUSie, przy dużym zostaje 5300 minus księgowość więc wyliczenia OPa mniej więcej się zgadzają jeśli B2B będzie miał z byłym pracodawcą i nie może korzystać z małego ZUS.

https://samozatrudnienie.kalkulator-plac.eu/oblicz-zysk#a

Fakt, w kalkulatorze B2B kliknąłem na mały ZUS i nie spojrzałem. Jest tak jak mówisz - 5300 odliczając księgowość.

@zarow: Nie spotkałem się z czymś takim, żeby na B2B nie było benefitów
  • Odpowiedz
@zarow: Co do benefitów to może kwestia branży, jak przeglądam ogłoszenia z IT (czyli praktycznie same B2B) to w większości widzę benefity w postaci multisportów, ubezpieczeń medycznych itp.
  • Odpowiedz