Wpis z mikrobloga

Miraski, mam zagwozdkę przy wykańczaniu mieszkania, może ktoś będzie w stanie doradzić coś mądrego.

W instrukcji mam informację o tym że:

„Należy instalować okapy kuchenne o wydajności nie większej niż 200 m3/h oraz sprężu od 200 Pa ponieważ do takiej wydajności została przystosowana instalacja”.


Te 200m3/h to tyle co nic. Duża część okapów ma większą wydajność na najmniejszym biegu.

No i tutaj pytanie - co będzie najlepsze:
1) Zamontować okap w takich parametrach do jakich dostosowana jest instalacja – czyli bardzo słaby
2) Zamontować mocniejszy okap i nie przejmować się informacjami od developera
3) Całkowicie zrezygnować z okapu podłączonego do instalacji i skorzystać z okapu działającego w trybie pochłaniacza.

Co Waszym zdaniem najbardziej sensowne?

#okap #agd #wykanczajsiezwykopem #remontujzwykopem #remont #budownictwo
  • 12
  • Odpowiedz
@Naru: Głośno bo więcej powietrza będzie przepychać przez ten sam przekrój rury, czyli będzie większa prędkość. Im większa prędkość tym głośniej.
Przy wentylacji mechanicznej może też powodować zaciąganie większej ilości powietrza z nawiewów, przez co inne pomieszczenia mogą być niedostatecznie wentylowane.
Tylko to bardzo zależy od układu wentylacji. Może się równie dobrze nic nie zmienić. Jednak jeśli masz mechaniczną to ja bym montował okap wg wytycznych developera.
  • Odpowiedz
@Naru: więc podejrzewam, że jak będziesz miał za mocny okap to nawiewniki w oknach nie dostarczą wymaganej ilości świeżego powietrza i może ci zaciągać zanieczyszczone powietrze ze zbiorczego kanału wywiewnego. No i kanał wywiewny od okapów może mieć za mały przekrój żeby obsłużyć kilka mieszkań z większą wydajnością i będziesz sąsiadom wdmuchiwać zapachy.
  • Odpowiedz
@Naru:
Pion okapowy masz wspólny. W przypadku montażu urządzenia o większej wydajności ryzykujesz konsekwencjami jakie na tę okoliczność ustalił zarządca budynku. A dowie się o tym, gdy jakiś sąsiad zacznie czuć Twój obiad w mieszkaniu wyżej lub niżej. Przyjedzie serwisant i będą sprawdzać wszystkie mieszkania.

Każdy chciałby jak największą maszynę, ale nikt nie myśli o tym, że wytrzymałość pionu jest ograniczona. Większa ilość powietrza, to większa średnica kanału, mniejszy metraż mieszkania. Do tego dochodzi izolacja akustyczna. Można by ją zwiększyć, ale to też wiąże się z większą zabudową pionu, czyli mniejszym metrażem mieszkania. Piony i tak są projektowane z założeniem wykorzystania w tym samym momencie 60% urządzeń. Pamiętaj też, że możesz mieć też zamontowany regulator przepływu powietrza, który i tak nie pozwoli na wtłoczenie większej ilości powietrza w czasie (dopytaj dewelopera o to).

W instrukcji eksploatacji lokalu powinieneś mieć też napisane, że podczas używania okapu kuchennego należy uchylić okno w celu wyrównania ciśnienia w mieszkaniu, co ma to na celu zapobieganie odwrócenia ciągu powietrza w kratkach wentylacyjnych (nawiewniki nie są wtedy wydajne). I jest to zalecenie w przypadku zastosowania właśnie okapu o wydajności ok. 200m3/h. W przypadku większej mocy będziesz usiał po prostu otwierać okna lub uchylać ich więcej, co w okresach chłodniejszych nie
  • Odpowiedz
A dowie się o tym, gdy jakiś sąsiad zacznie czuć Twój obiad w mieszkaniu wyżej lub niżej.


@dyzenteria: nie ma prawa się o tym dowiedzieć:

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2002 roku (par.141) zabrania się stosowania:

zbiorczych przewodów
  • Odpowiedz
@ksiak: Pion okapowy nie jest pionem wentylacji grawitacyjnej, więc nie musi być indywidualny. W warunkach technicznych jest jedynie nakaz podłączenia okapu do osobnego przewodu kominowego. Do tego dochodzi nakaz montażu klapy ppoż i klapy zwrotnej (choć te są czesto zintegrowane z okapami) i zaślepienia deklem przewodu do czasu montażu urządzenia (z odpowiednim wentylatorem). Nie znam przypadku, aby ktoś bawił się w indywidualne piony okapowe. Szkoda powierzchni.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Naru: siema Mirku,
Mam dokładnie taka sama zagwozdkę jaka opisałeś.
Jak rozwiązałeś temat?

Bo najpierw kupilem okap o wydajności 500 m3/h a teraz przeczytałem w instrukcji mieszkania o tych 200 m3/h...

O wydajność nawietrznikow itd się nie martwię - salon z kuchnią połączony, spokojnie puszcza tyle powietrza
  • Odpowiedz
@flito: Siema. Finalnie kupiłem okap mający trochę ponad 300 m3/h. 500m3/h to imho też całkiem ok, nie powinno być z tym problemów. Okap oczywiście działa jak działa i szału nie ma - no ale jakoś sobie radzi i przynajmniej nie ma problemów przy przeglądach wentylacji.

Z bardzo mocnym okapem bym uważał, bo u znajomych właśnie jest drama bo ktoś zamontował jakieś wielkie śmigło i w całym pionie przestała sensownie działać
  • Odpowiedz