Wpis z mikrobloga

#islandia #podatek #tarapaty
Witam Mirków z Islandii!

Na przełomie 2017 i 2018 roku pracowałem na Islandii (budowa huty krzemometalu w rejonie Husavik'u).
Zostałem rezydentem, założyłem konto w Landsbankinn do złożenia zeznania podatkowego, złożyłem wymagany wniosek przez neta i wróciłem do PL. Ostatnio składałem wniosek za rok 2018, wszedłem z ciekawości na konto bankowe i patrze a tam informacja o zaległościach na 48 000 koron. Googluje za co ta kwota i pojawia mi się Islandzki Urząd Podatkowy. Lipa bo naliczyło mi 10 000 koron kary. Dzwoniłem weryfikacyjnie do biur podatkowych w PL jak to zmniejszych, babeczka mi powiedziała że raczej problem z tym i poradziła zapłacić jak najszybciej.

Pojawił mi się teraz problem że żaden bank/ serwis z przelewami/ revolut nie obsługują przelewów w ISK (a na koncie islandzkim mam 0 koron). Przynajmniej ja nie mogę znaleźć.

Macie jakies rozwiązania aby przelać pieniadze z waluty PLN -> ISK do Islandzkiego banku?
  • 4
  • Odpowiedz
@mrwito: nie możesz normalnie zrobić przelewu międzynarodowego?? Moje z Arion do polski przechodzą normalnie, wiec wydaje mi się że w drugą stronę tez nie powinno być problemu.
  • Odpowiedz
  • 0
Zadzwonię jutro jeszcze do banku, ale z tego co czytałem muszę wykonać przelew w ISK a żaden bank nie obsługuje tej waluty
  • Odpowiedz
@mrwito: Nie jestem specjalistą od przelewów na Islandię (więc wpis z cyklu nie znam sie ale się wypowiem) ale śmiem twierdzić, że możesz na Islandię zrobić przelew SEPA czyli efektywnie robisz przelew w Euro, a banki sobie same przewalutowują. Najpierw polski bank przewalutuje automatycznie z PLN na EUR, a potem islandzki bank przewalutuje z EUR na ISK i po temacie.
  • Odpowiedz
@mrwito: Ja robiłem przelew za wynajem i kaucję z Polski na kontro w ISK bez problemu. Zwykły międzynarodowy. Wysłałem po prostu taką ilość PLN żeby po przeliczeniu było tyle ISK ile trzeba. Także bez spiny :)
  • Odpowiedz