Wpis z mikrobloga

#nauka #religia #pytanie #kiciochpyta #biologia

Czuję, że się wyglupie, ale mam pytanie. Otóż...

Co w przypadku, gdyby kiedyś, w przyszłości, urodziła się osoba o takiej samej strukturze jak ja? Identyczny wygląd i w zasadzie każdy inny aspekt byłby taki sam. Czy miałaby "moją" świadomość?
I czy jest w ogóle możliwe, by doszło do tego, że kiedyś narodzi się jednostka identyczna nie tylko pod względem cech zewnętrznych jednostka?
  • 8
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kubako: @Wink: no tak ale gdyby przeprowadzić eksperyment i te dwie jednostki zamknąć w sterylnych warunkach i "faszerować" je takimi samymi bodźcami przeżyciami uczyć je tego samego czy koniec końców byliby identyczni?
@hitherto: bliźnięta jednojajowe nie są identyczne. Są podobne, przez pewien czas mają identyczne dna. Potem wszytko się rozjeżdża a z czasem, nawarstwiające się różnice mogą stać się kolosalne.
@Wink: Nie. Najbliżej jak się da to bliźniaki albo klony, bardzo podobni ale to nie ci sami ludzie.
Nawet jeśli uda się wykonać twoją idealną kopie co do atomu to będą dwie różne jednostki, każda z umysłem tylko w swojej głowie. Można powiedzieć że w tym momencie wasze świadomości będą praktycznie identyczne ale zbiegiem czasu znaczą się różnić. Nasza psychika jest w części genetyczna i w części środowiskowa.