Wpis z mikrobloga

#100smiesznychwiosek

Dzień 42/100

Dziś w kościele katolickim obchodzimy Środę Popielcową.
Tradycyjnie wierni zbierają się w świątyniach by posypać głowy popiołem.
Z obrzędem tym kojarzone są słowa "Prochem jesteś i w proch się obrócisz".

Miałem wielki dylemat, którą wieś dziś wstawić. Wahałem się między dwoma. W końcu nie potrafiłem wybrać, więc dostaniecie obie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Uznajcie to za minibonus z powodu późnej pory. ʕʔ

Zacznijmy od wsi

Popioły – wieś w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Budry

Najstarsze znane wzmianki o Popiołach pochodzą z 1558 r. Wieś nazywała się wtedy Popiollen.
16 lipca 1938 r. nazwę zmieniono na Albrechtswiesen. 12 listopada 1946 r. nadano miejscowości polską nazwę Popioły, która obowiązuje po dziś dzień.

Popioły są miejscowością rolniczą. Prowadzi przez nie droga z Węgorzewa do Gołdapi.
W miejscowości znajdują się m.in. zabytkowy poniemiecki młyn oraz chałupa podcieniowa. Poprzez okoliczne drogi wiedzie trasa rowerowa (Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy), podążająca m.in. szlakiem poniemieckiej kolei. W Popiołach znajduje się także zabytkowy cmentarz niemiecki.

Fotka trochę słabszej jakości gdyż w czasie robienia zdjęć przeprowadzano tam remont nawierzchni drogi wojewódzkiej 650.

Miejscowością numer dwa są

Prochy – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim, w gminie Wielichowo

Wzmiankowana już w 1380 roku, kiedy to bracia Sambor, Jan, Stanisław, Stępota i Maciej ufundowali kościół i ofiarowali na jego utrzymanie m.in. karczmę i ogród. W 1725 wybudowano nowy kościół. Przed wiekami było to gniazdo rodowe Trachów Proskich. Pod koniec XVIII wieku Prochy były własnością Rozalii Kierskiej, a później Mielżyńskich.

W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1848) miejscowość wzmiankowana jako Prochy należała do wsi większych w ówczesnym pruskim powiecie Kosten rejencji poznańskiej. Prochy należały do okręgu wielichowskiego tego powiatu i stanowiły (wraz ze wsią Pruszkowo Olendry) odrębny majątek, którego właścicielem był wówczas Piotr Radoński.

W miejscowości po dziś dzień stoją XVIII-wieczne: świątynia oraz dworek.

Poza tym wpis numer 42! Odpowiedź na Wielkie pytanie o życie, wszechświat i całą resztę! ()

PS. Robić częściej takie podwójne wpisy w przypadku wsi o podobnej tematyce?

#wielkopolska #wielkopolskie #warminskomazurskie #mazury
MechanicznyTurek - #100smiesznychwiosek

Dzień 42/100

Dziś w kościele katolickim...

źródło: comment_ooiDJFWl1vlPjdnYJBYTfRSP4wBHXE5E.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz