Wpis z mikrobloga

Skoro badacze pozaziemskich sygnałów radiowych(FRB), dopuszczają taką możliwość,że sygnały te mogą pochodzić również z nadajników naziemnych, to dlaczego globowiercy każą nam wierzyć, że nie ma innych możliwości przesłania sygnału do anten satelitarnych niż satelity na orbicie??????

O to by waśnie trzeba było spytać tych ̶d̶a̶r̶m̶o̶z̶j̶a̶d̶ó̶w̶ naukowców, jest oczywiście możliwość, że te anteny były skierowane pod kątem(jak zwyczajne anteny tv) żeby ustawić się pod odpowiednim kątem do założonego celu/miejsca.Ale nie ma takiej możliwości żeby były skierowane tak żeby odbierały sygnał z nadajników naziemnych, tylko są one skierowane zawsze tak, aby odebrać sygnał z nieba/kosmosu.


A sam fakt interesuje mnie również z czystej ciekawości technicznej/elektronicznej.

Nie wiem ile dokładnie takich sygnałów było, ale co najmniej 2 w tym jeden bardzo słynny z lat 70/80 czy jakoś tak.

kubik78 - Skoro badacze pozaziemskich sygnałów radiowych(FRB), dopuszczają taką możli...

źródło: comment_FkZcbx679kG4iWcA5ZS5kkDm0d6Jw72i.jpg

Pobierz
  • 20
to dlaczego globowiercy każą nam wierzyć, że nie ma innych możliwości przesłania sygnału do anten satelitarnych niż satelity na orbicie??????

Kto tak twierdzi? https://pl.wikipedia.org/wiki/Fala_jonosferyczna takie zjawisko jest jak najbardziej znane. Fale elektromagnetyczne maja to do siebie, ze odbijaja sie od roznych rzeczy, w tym miedzy innymi: warstw atmosfery. Problem w tym, ze taki przesył jest mało wydajny, gdyż każdorazowe odbicie pochłania część energii oraz moze wprowadzić zakłócenia interferencyjne. Satelity sa wlasnie po
@Ardeo kolejna jakaś dziwaczna teza, żeby zjawiska na piłce się zgadzały, zobacz, że po pierwsze;
a) Gdyby chcieć przesłać sygnał odbity i wytracony tyle razy na drugą półkule, to musiałyby być potężne nadajniki chyba jakieś, a robią to nawet gówno amatorzy krótkofalarstwa.
b)Sam widzisz, że w takim modelu istnieją duże luki np. wysłał byś z polszy sygnał i odebrał w Afryce, ale nie odebrałbyś w Czechach.. ??
kubik78 - @Ardeo kolejna jakaś dziwaczna teza, żeby zjawiska na piłce się zgadzały, z...

źródło: comment_H3H2HDUzs609s11K7Uuxjy0L4Z6Ckr52.jpg

Pobierz
@kubik78:
Ad. a) Fala nie odbija się aż tyle razy. Raczej dwa, czasem trochę więcej. Do tego:
"Since, at shallow incidence, losses remain quite small, signals of only a few watts can sometimes be received many thousands of miles away as a result. This is what enables shortwave broadcasts to travel all over the world."
Ad. b) Odbicie następuje pod różnymi kątami, a nie tylko tymi na rysunku. Te kąty na
Gdyby chcieć przesłać sygnał odbity i wytracony tyle razy na drugą półkule, to musiałyby być potężne nadajniki chyba jakieś


@kubik78: ale na czym to opierasz, znasz jakiekolwiek dane? potrafisz powiedziec jaki % sygnalu zostanie pochłoniety i co sie z nim stanie w trakcie przelotu? raczej nie.
Amatorzy przesylaja sobie sygnały, to prawda, ale jak to wyglada w praktyce?
-sygnały te sa zroumiale, ale slabej jakosci. duzo trzaskow, szumów, błędów
-jak widzisz
@kubik78: Odnosisz się do jakichś konkretnych eksperymentów, wspomniałeś cos o latach 70/80? Bardo lubisz mówić o czymś, o czym wydaje się, że nie masz żądnego pojęcia, tylko coś tam słyszałeś i resztę dopowiadasz sobie sam. Moim zdaniem bardzo złe podejście.

Badania najprawdopodobniej były prowadzone na bardzo szerokie spektra częstotliwościowe, chodzi o to, że nie mamy pojęcia na jakim paśmie porozumiewa się ewentualna obca cywilizacja, więc musimy szukać tak szeroko jak się
@Ardeo: Czyli twierdzisz, że pewien zakres fal odbija się od jonosfery, ale może też się przez nią przebić i zostać wysłany z ciała niebieskiego do odbiornika na ziemi?
Czyli twierdzisz, że pewien zakres fal odbija się od jonosfery, ale może też się przez nią przebić i zostać wysłany z ciała niebieskiego do odbiornika na ziemi?

@kubik78: Oczywiście, że tak. Tak samo jak część światła odbija się od szyby, a część przechodzi. W niektórych warunkach może zajść nawet całkowite odbicie (całkowite wewnętrzne odbicie) i innych przez tą samą szybę przejdzie ponad 90%.

Tak i oczywiście te anteny satelitarne do wyłapywania
Czyli twierdzisz, że pewien zakres fal odbija się od jonosfery, ale może też się przez nią przebić i zostać wysłany z ciała niebieskiego do odbiornika na ziemi?


@kubik78: Tak jak kolega @Polanin napisał, fala elektromagnetyczna może ulec: całkowitemu odbiciu, częściowemu odbicu, załamaniu, wytłumieniu. Wszystko zależy od kąta pod jakim pada na ośrodek oraz częstotliwości.

Swiatło widoczne przez ludzi to również fala elektromagnetyczna. Od fali radiowych różni się właściwie tylko częstotliwością (obrazek
Ardeo - > Czyli twierdzisz, że pewien zakres fal odbija się od jonosfery, ale może te...

źródło: comment_NmwgrRlnkdhvMibK9kv6cKGfUWS9mN2e.jpg

Pobierz