Wpis z mikrobloga

#pytanie #automatyka
Cześć,

W pracy jestem inżynierem procesu/technologiem i ogólnie projektuje narzędzia i zajmuję się rzeczami typowo technologicznymi.
Chciałbym jednak móc wejść w to głębiej i czasami potrzebuję zrobić jakieś narzędzie kontrolne, które będzie wyposażone w kilka czujników indukcyjnych wykrywających obecność jakichś komponentów etc. Normalnei ja rysuję wszystkie takie narzędzia w 3D, wszystkie pierdoły, tolerancje, ale całą resztę w stylu automatyka zostawiam innym.
Chciałbym zapytać gdzie można znaleźć na początek materiały na temat podstaw automatyki w stylu: guzik uruchamia cykl, zamyka rygiel uniemożliwiający wyjęcie produktu, czujniki sprawdzają obecność komponentów i zwalniają produkt bądź nie na podstawie odczytów 0/1, jeśli coś jest nie tak, to maszyna wymaga potwierdzenia, że operator wie, że sztuka jest NOK i nie drukuje etykiety.
Taki prosty układ w stylu guzik, kilka czujników, elektrozawór do pneumatyki rygla etc. jakieś proste logo od siemens z jakimś modułem rozszerzeń czy podobne
  • 1
@portas91: zajrzyj na iautomatyka.pl, bo tam jest kilka roznych serii odnosnie nauki automatyki, zarowno od strony elektrotechniki jak i programowania plc. wszystko zalezy od tego jak bardzo znasz sama elektrotechnike, bo jak tak piszesz, ze guzik robi cos czy czujnik cos to tak srednio chyba. wyobraz sobie ze uklad sterowania to urzadzenia zbierajace dane (twoje czujniki i guziki), urzadzenia wykonawcze (przekazniki, silniki, zawory itp) oraz sterownik, ktory zbiera informacje z pierwszych,