Wpis z mikrobloga

prosze o pomoc w zrozumieniu podatku vat na prostym przykladzie
mam produkt powiedzmy kosztuje 100 zl
jako nievatowiec, kupuje go za 100 zl i sprzedaje za 150 zl, od tych 50 zl place podatek dochodowy
jako vatowiec, kupuje produkt za 100 zl i sprzedaje za 150 zł, czyli od tych 100 zl odzyskuje 23 zl vatu i od 150 zl klient placi 34.5 zł vatu, czyli zarobiłem 38.5 zł vatu i od tego płacę podatek dochodowy
tak jest czy coś #!$%@?łem

#podatki #firma #vat #dzialanoscgospodarcza
#ksiegowosc #prawo
  • 19
@UFC_Jest_W_Dupie Łatwiej będzie tak. Kupujesz coś za 100 zl netto = 123 zł brutto => 23 zł Vat.
Sprzedajesz za 150 zł netto = 184.5 zl brutto => 34.5 zł VAT.
Dochodowy płacisz od różnicy netto.
VAT przy zakupie płacisz 23 zł, ale przy sprzedaży te 23 zł odejmujesz od 34.5 zł więc w zasadzie VAT odprowadzasz dodatkowo 11.5 zł .
Plus jest taki, że od VAT możesz odliczać nie tylko od materiałów typowo produkcyjnych. Np. możesz odliczyć VAT od telefonu który kupisz, więc realnie będzie Cię on kosztował 23% mniej.
Druga sprawa to, bycie rozliczanie się z podatku VAT jest konieczne przy przekroczeniu określonego progu przychodu.

"Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług w 2019 roku został utrzymany limit zwolnienia podmiotowego w VAT, który wynosi 200.000 zł. Wartość limitu
@UFC_Jest_W_Dupie
Znowu łatwiej na przykładzie.
Kupujesz telefon za 1230 zł.
Odliczasz cały VAT i dopiero wartość netto wpisujesz w koszty.
1230 - 230 = 1000 - 18% = 820 zł i tyle faktycznie Cię to kosztuje.
Jeśli byś nie odliczał VAT to wygląda to tak.
1230 - 18 % = 1008.6 zł i tutaj Cię to tyle kosztuje.

To wszystko oczywiście przy założeniu, że firma przynosi dochody i masz od czego ten
@drlect3r: Masz dużo pytań i zaczynasz więc możesz popełnić sporo błędów. Idź do doradcy podatkowego, on ci pomoże a jak weźmiesz odpowiedzi na piśmie lub w mailu to za błędy będzie musiał ci zapłacić, na mirko nie dostaniesz takiej ochrony.
@Sabr: wiem, byłem u doradcy :) tutaj tylko poszerzam wiedzę, a u niego ją skonfrontuje.
nie rozumiem tak na pierwszy raz wszystkiego, jestem samoukiem - sam się muszę nauczyć a potem ewentualnie poprawić, bo jak ktoś mi tłumaczy to ni #!$%@? nie rozumiem xD