Wpis z mikrobloga

Wycofanie obowiązkowej matury z matematyki to jakiś mało śmieszny żart. Żeby po kilkunastu latach nauki, z pomocą kalkulatora i tablicy pełnej wzorów nie uzyskać 30% z matury trzeba być leniem albo idiota, ale raczej to drugie. #!$%@? że nie każdy jest humanista. Ten egzamin co roku wygląda tak podobnie, zadania idą według tego samego schematu. Nie trzeba być wybitnym matematykiem żeby to rozwiązać. Nawet nie trzeba wszystkich zadań zamkniętych zrobić. Co z umyslami ścisłymi? Dlaczego maja w takim razie zdawać język polski? Znajomość wierszy sprzed kilkuset lat i wylewów Mickiewicza jest ważniejsza niż policzenie potęgi, obliczenia pola lub objętości? Od znajomości pierwiastków i ulamkow? Tak, tyle wystarcza być zdać maturę. Szkoły nie uczą odpowiednio? No tak, przecież język polski jest w naszym kraju na najwyższym poziomie i wszyscy uczniowie czytają lektury. Jeśli nie jesteś w stanie po tylu latach i z takimi pomocami uzyskać tych 30% to zwyczajnie nie zasługujesz na rozpoczęcie studiów i wyższe wykształcenie. #bekazpodludzi #edukacja #matura
  • 325
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 17
@mruwka_faraonka: nie zrobiłam ani jednego zadania z matematyki przez całe liceum i zdałam na coś koło 60% więc albo ja jestem #!$%@? geniuszem albo ta matura to żart XDD
  • Odpowiedz
@mruwka_faraonka: tak patrzę na te zadania i zdecydowanie tylko jedno może się przydać w życiu - o liczbie osobników ginącego gatunku. Reszta za parę miesięcy będzie nie do rozwiązania dla większości maturzystów którzy nawet je teraz rozwiązali. Po prostu nikomu to nie będzie potrzebne poza tymi dla których jest to niezbędne (na polibudzie, matematyce, fizyce, informatyce itp.). Więc po co uruchamiać ten cyrk z maturami z obowiązkowymi przedmiotami dalej nie rozumiem
  • Odpowiedz
@mruwka_faraonka: Zgadzam się z Tobą w 100%. Będąc w klasie maturalnej przygotowałem moją ówczesną dziewczynę do matury w ciągu 3 miesięcy, tak że zdała na 60%, a startowaliśmy z procentów xD nie zdać matury z matmy posiadając kalkulator i tabelę wzorów, to trzeba być zwierzęciem.
  • Odpowiedz
@mruwka_faraonka: Masz rację. Ja przez całe gimnazjum i technikum olewałem matematykę, przeważnie dostawałem 2 i 3 czasami 1, więc braki miałem spore, a maturę zdałem na 54%. Tak sobie myślę, że jak bym poświęcił ze 2 godziny na każdy dział materiału to spokojnie ponad 80% by było.
  • Odpowiedz
Wycofanie obowiązkowej matury z matematyki to jakiś mało śmieszny żart.


@mruwka_faraonka: Po cholerę to komuś, kto ma plany iść na studia niezwiązane z obliczeniami? Załóżmy, że ktoś jest mega-ogarniętym chemikiem. Chce robić studia w tym kierunku. Z kolei słabo mu idzie z matematyki, więc z egzaminem maturalnym z matematyki idzie mu średnio, pomimo tego, że go zdaje. I teraz masz taką sytuację:

A. Gość zdaje wszystko na 100% oprócz matmy, którą
  • Odpowiedz
mega ogarnięty chemik który nie potrafi korzystać ze wzorów, dodawać i odejmować?


@amn1337: Mówię o np. czwórkowym uczniu. Chyba nie uważasz, że sama znajomość dodawania i odejmowania wystarczy żeby uzyskać z matury 100% punktów?
  • Odpowiedz
@SecretOfTheSteel: Bardziej chciałem pokazać jaki jest poziom tych zadań.
Pierwsze zadania da się obliczyć przy pomocy kalkulatora.
Jedno z zadań polega na obliczeniu objętości figury, na co wzory są podane w zestawie z wzorami, z których można korzystać na maturze. Poza tym zadanie z choćby liczenia średniej? Sporo z nich da się rozwiązać przy pomocy podstawiania wszystkich czterech odpowiedzi i sprawdzając która pasuje. Nie wiem czy osoba która nie potrafi sobie
  • Odpowiedz
@Rimfire: Tak samo osobom idącym na techniczne studia nie jest potrzebny język polski, a w odróżnieniu od matematyki występuje on w formie pisemnej i ustnej. Nie mówię tu o słuszności bądź niesłuszności matury. Tylko chodzi mi o to, że atak jest wyprowadzony w matematykę, a nie maturę ogólnie.
Edit: w dodatku na maturze z matematyki masz kalkulator i wszystkie wzory, na polskim nie masz żadnej pomocy.
  • Odpowiedz
Tak samo osobom idącym na techniczne studia nie jest potrzebny język polski, a w odróżnieniu od matematyki występuje on w formie pisemnej i ustnej.


@mruwka_faraonka: Materiał w tym przypadku jest sprawą drugorzędną. Matura z języka polskiego polega na tym, żeby zmierzyć jak jesteś wygadany. Jak ogarnięty. Jak potrafisz sklecić zdania. Uczysz się kilku uniwersalnych cytatów, przytaczasz przykłady z literatury odnoszące się do wybranego tematu. To jest test na to, czy potrafisz
  • Odpowiedz
@mruwka_faraonka: Ogólnie pomysł z czymkolwiek obowiązkowym na maturze jest głupi ale tak realnie to łatwiej jest zdać na 30% podstawę z polskiego niż z matmy. Bo z polskiego wystarczy że nie jesteś analfabetą i umiesz klecić zdania.
  • Odpowiedz
  • 87
@Rimfire: @SecretOfTheSteel: @mruwka_faraonka: kiedy wy zrozumiecie że matura z matematyki nie jest po to żeby być wybitnym matematykiem, tylko ucxy logicznego myślenia i takiego życiowego ogarnięcia, łapania w lot, rozumienia spraw z różnych perspektyw. Matematyka wymaga tego, czego teraz się nie lubi - trzeba po prostu spojrzeć i pomyśleć, wysilic mózg. Ktoś wspomniał o studiowaniu filozofii i po co matematyka, a no po to, że studenci tam, czy na
  • Odpowiedz
@mruwka_faraonka: Pozbycie się matury z matematyki miało by sens, gdyby na uczelnie humanistyczne na każdym kierunku było kilku chętnych na miejsce. Niestety przez niż demograficzny będzie to wyglądało tak, ze ktoś zda polski i angielski na 30% po czym pójdzie na kierunek, gdzie brakuje chętnych i dostanie się z marszu. Niestety ta ustawa to będzie kolejny krok obniżający wartość magistra w tym kraju...
  • Odpowiedz
@Rimfire: Na maturze z języka polskiego zdarzają się pytania o autora tekstu, który masz do przeczytania. Kiedy już napiszesz autora to na podstawie treści całego utworu, który oczywiście musisz znać, musisz uzasadnić jakąś tezę. Możesz trafić na zadanie gdzie musisz znaleźć składniowy środek stylistyczny i określić jego funkcję. Żeby napisać wypracowanie też musisz znać, chociaż częściowo, treści lektur. Więc do każdego przedmiotu potrzebne jest minimum wysiłku, dlatego nie rozumiem ataku w
  • Odpowiedz
kiedy wy zrozumiecie że matura z matematyki nie jest po to żeby być wybitnym matematykiem, tylko ucxy logicznego myślenia i takiego życiowego ogarnięcia


@JagniecymFuterkiemWalekPokryty: A kiedy Ty zrozumiesz, że jak ktoś podchodzi do matury, to musiał matematykę zdać w każdej klasie po drodze, więc ma ją w jakimś stopniu opanowaną? Jaki ma sens wmuszanie jej na maturę, gdzie dla niektórych niezdobycie kompletu punktów = niedostanie się na wymarzony kierunek studiów?
  • Odpowiedz
możesz dostać na twarz obraz, który widzisz pierwszy raz w życiu i musisz w 10min przygotować jego interpretację i przygotować się na pytania egzaminatorów.


@mruwka_faraonka: Dokładnie udowadnia to moją tezę, że tu chodzi o sprawdzenie w jakim stopniu ktoś jest lotny, potrafi się wypowiedzieć, nawet naściemniać, byle składnie i z polotem.
  • Odpowiedz