Wpis z mikrobloga

#piwowarstwo
Nigdy jeszcze nie robiłem piwa w domu a od dłuższego czasu już o tym myślę. Zwalniają mi się wiadra fermentacyjne po winie i chciałbym sobie zrobić takie swoje piwo. Nie wiedziałem jednak, że jest to takie skomplikowane. Tyle tych rodzajów słodów, niezliczone gatunki piwa itd. Ja tam znawcą piwa nie jestem, jak piję to głównie w lecie i w 99 procentach są to zwykłe piwa typu Tyskie, Lech, żywiec. W zeszłym roku posmakował mi Miłosław niefiltrowane. Czy jest szansa odtworzyć coś na wzór tego Miłosława w domowych warunkach?
Składniki: woda; słody jęczmienne: Pilzneński, Palony; pszenica niesłodowana; chmiel goryczkowy: Magnum, Herkules; drożdże dolnej fermentacji. Nie mam niestety proporcji i nie wiem ile czego dać jeżeli chciałbym zrobić 20 litrów takiego piwa.
A co do metodologii warzenia - czy sposób przedstawiony w tym filmiku jest ok? https://www.youtube.com/watch?v=xBJ3jW_CJ30
Bo z tego co widzę, byłbym w stanie to wszystko wykonać bez większych problemów. Chyba, że znacie jakieś inne, lepsze sposoby.
Ewentualnie jak z tym Miłosławem będzie ciężko, to czy możecie mi polecić jakieś pierwsze piwo na start, które będzie ciężko spieprzyć amatorowi?
potatowitheyes - #piwowarstwo
Nigdy jeszcze nie robiłem piwa w domu a od dłuższego c...

źródło: comment_bhkJOgbfPKvXevmTzWFtQUwPg8WBwrzI.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
Film jak film, ale Twój Browar omijaj szerokim łukiem.
Polecam Centrum Piwowarstwa, jeśli zamówisz do 10 i wybierzesz opcję pobranie, to wyślą w ten sam dzień i paczkę masz następnego dnia w południe.

Po pierwsze dowiedz się jaką masz wodę. Miekką, średniotwardą czy twardą, od tego zależy najwięcej.
Musisz znać takie rzeczy jak twardość ogólna, twardość weglanowa, Na, Cl, So.

Jak
  • Odpowiedz
@potatowitheyes: drożdże dolnej fermentacji czyli temperatura 10-12 stopni. Raczej zainteresuj się górna fermentacją na początek, zrób zwyklego polskiego ale, słód pale ale, ze 20g Marynki na goryczke (standardowo 30g ale to jak ogarniesz dobrze filtrację) i 30g lubelskiego na smak. Ewentualnie aipe jak wolisz cytrusowe, wybacza błędy początkującego piwowara. Poświęć 1h na filmiki warzenia z kopyrem, tam dobrze wyjaśnia co i jak. Podczas oglądania zrób listę co i kiedy żebyś
  • Odpowiedz
Po pierwsze dowiedz się jaką masz wodę. Miekką, średniotwardą czy twardą, od tego zależy najwięcej.


@yam-jest: zdecydowanie, to jest najważniejsze przy pierwszej warce, żadna tam czystość, temperatura fermentacji, czy tempo chłodzenia xD skupiłbym sie jeszcze na wyborze oświetlenia w kuchni i wtyczce ambipur w gniazdku xD

ten mireczek @Nivele dobrze pisze. najlepiej kup gotowca z jakiegoś alepiwo, poczytaj o zacieraniu, dopilnuj tych 15 stopni w piwnicy/garażu i jedziesz. aha
  • Odpowiedz
Po pierwsze dowiedz się jaką masz wodę. Miekką, średniotwardą czy twardą, od tego zależy najwięcej.

Musisz znać takie rzeczy jak twardość ogólna, twardość weglanowa, Na, Cl, So.


@yam-jest: A gdybym użył wody źródlanej, butelkowanej? Co prawda mógłbym też dać swoją wodę do badania, ale na jesieni mam już być podłączony pod miejscowe wodociągi, to wtedy już będę znał parametry swojej wody.

drożdże dolnej fermentacji czyli temperatura
  • Odpowiedz
A gdybym użył wody źródlanej, butelkowanej? Co prawda mógłbym też dać swoją wodę do badania, ale na jesieni mam już być podłączony pod miejscowe wodociągi, to wtedy już będę znał parametry swojej wody.


@potatowitheyes: Butelkowana to zbyteczny wydatek, lepiej wydać pieniądze na chmiel Citra zamiast Marynkę.
Jesli masz wodę ze studni, będzie na pewno miekka, czyli najlepsza do warzenia
  • Odpowiedz
@potatowitheyes: IMO temat wody póki co olej gdzieś do 15 warki xD Weź ze 4,5kg pale ale i 0,2kg pszenicznego dla lepszej piany. Marynke czy magnum na 60min te 20g, a na smak i aromat to co sie spodoba, standardem jest lubelski i ze 30g pod koniec gotowania bedzie ok. To taki najprostszy przepis. Albo kup aipe w sklepie i jak Ci podejdą cytrusy z amerykanskich chmieli to jak kolega
  • Odpowiedz
@potatowitheyes: olej temat wody, to jakiś żart
@TOP___BK: @Nivele: A może od warzenia z ekstraktów kolega mógłby zacząć, żeby sprawdzić czy mu się to spodoba. Mniejsze wydatki na duży gar, chłodnicę, coś do filtracji a od czegoś można zacząć.
  • Odpowiedz
@potatowitheyes: też bym radził pierwszą warkę zrobić z ekstraktów a nawet z brewkita dodając ekstrakt zamiast cukru, jak Ci się spodoba to po miesiącu będziesz się zabierał za zacieranie i już będziesz miał jakieś doświadczenie.
  • Odpowiedz
  • 1
@yam-jest
@Nivele
@TOP___BK
@x-ray
@AndroidAndrew
Chyba faktycznie na pierwszy raz spróbuję zrobić z ekstraktów. Wczoraj oglądałem wrzenie piwa u Kopyry i to z ekstraktów wydaje się dużo prostsze jak dla amatora i chyba przy nim trudniej coś zepsuć niż przy sposobie z zacieraniem. Zamówię jakiś zestaw z Browamatora i spróbuję zrobić swoje pierwsze piwo.
  • Odpowiedz
@potatowitheyes: Nie rób tego z ekstraktów, od razu rzucaj się na zacieranie, piwo z zacierania jest nieporównywalne do tego z ekstraktów.
Ekstrakt jest dobry na podbijanie Blg, gdy chcemy coś mocniejszego np. mamy 22 a chcemy 25 Blg.
  • Odpowiedz
@potatowitheyes: Kup sobie zestaw surowców np. na alepiwo.pl. Wybierz go z drożdżami i ze śrutowaniem. Dostaniesz wszystkie niezbędne składniki (poza oczywiście czymś do dezynfekcji) oraz instrukcję, na której łopatologicznie wręcz wyjaśnione jest jak uważyć piwko. Ja uważyłem już tak 8 warek i z każdą kolejną mniej zerkam na kartkę, wyciągam wnioski i próbuję kombinować. Jeżeli będziesz przestrzegał instrukcji to musi wyjść!
  • Odpowiedz
@potatowitheyes: Jako że sam zaczynałem warzenie 4 miesiące temu, to mogę coś doradzić z perspektywy początkującego który zaczął coś ogarniać.

Kup sobie zestaw startowy. Ja kupowałem z Twojbrowar i nie żałuje(teraz zakupy robie w piwnykraft bo mieszkam w Warszawie i oszczędzam na przesyłce xD). W zasadzie możesz kupić gdziekolwiek tylko zwróć uwagę co wchodzi w zestaw, czy masz w cenie zawarty zestaw surowców na 1 piwo, możliwość odbioru osobistego etc.

Dalej. Obejrzyj jak ludzie warzą piwa na YT. Kanały: Piwna planeta, browar Gdynia czy poradniki Kopyry(nieironicznie).
  • Odpowiedz
  • 0
@olcayn Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Już zamówiłem zestaw i zgodnie z podpowiedziami pierwsze piwo zrobię z ekstraktów. Chcę się sprawdzić czy mnie to wkręci. Zamówiłem coś takiego https://browamator.pl/ba-prawdziwy-saison-13-0-zestaw-na-20-l-piwa-z,3,34,5119
Głównie brałem pod uwagę temperaturę fermentacji, a taką 18-22 stopnie myślę że uda mi się spokojnie uzyskać.
Do zestawu domówiłem jedynie kapsle i kapslownicę. Resztę przyrządów już mam, używałem do robienia wina.
Jedyny problem, że ten sklep browamator strasznie się ociąga z moim
  • Odpowiedz
@lukaschels: Przecież pasteryzacja polega zupełnie na czym innym xD Pasteryzacji poddaje się piwo PO fermentacji w celu zabicia drożdży obecnych w GOTOWYM piwie. Nie możesz pasteryzować brzeczki w celu pozbycia się drożdży bo ich tam jeszcze nie ma XDDDDDDDDDDDDD
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@olcayn: tak, masz rację na końcu stosuje się by zahamować procesy dojrzewania i prace drożdży, co ma znaczenie jak chce się mieć hektolitry identycznego piwa.

mi chodzi o że produkty do stworzenia piwa zostały w procesie ważenia spasteryzowane (oprócz drożdży), uważam że żadne piwo domowe nie może nazwać się niepasteryzowanym.
  • Odpowiedz