Wpis z mikrobloga

Post do Mirków, którzy mają dzieci w szkole i korzystają z aplikacji Dzienniczek+ do kontroli ocen.

Czy ktoś potrafi mi powiedzieć, w jaki sposób wyliczana jest tam średnia ocen? Dla mnie to jest czarna magia, a wydawało mi się, że zawsze byłem dobry z matematyki.

Generalnie średnia powinna być wyliczona na podstawie takiego wzoru:

(waga oceny * ocena + waga oceny * ocena...) / (waga oceny + waga oceny)

Wszystko fajnie, teraz podam przykłady ocen mojego syna

Przedmiot 1: Ocena 5, waga 6 (maksymalna), Ocena 5+ (to jest liczone jako 5,25), waga 6. Normalnie wychodzi średnia 5,125. Jaka jest w dzienniku? 4,99...

Przedmiot 2: Ocena 6, waga 6 (tylko jedna ocena). Jaka średnia? 5,69...

Przedmiot 3: Ocena 2, waga 6, Ocena 4, waga 6. Średnia? 3,80...

To jakaś chyba wyższa matematyka. Może mi to ktoś objaśnić?

#matematyka #szkola
  • 15
Przedmiot 2: Ocena 6, waga 6 (tylko jedna ocena). Jaka średnia? 5,69...


@krootki:
Lel. Pewnie wzór zależy od ilości ocen.
BO jeśli ktoś dostał dwadzieścia 5-tek to jest lepszy od kogoś kto tylko jedną.
Spójrz na wzór "średniej" na filmwebie:
https://www.filmweb.pl/forum/portal+filmweb.pl/Rozszyfrowanie+wzoru+z+ranking%C3%B3w+FW,2122931
Jest on dziki, ale w jakiś sposób sprawiedliwy, bo filmy z mała ilością ocen nie dostają się do rankingu.
Nie wiem jak się nazywa taka "średnia", ale widywałem ją w
rozumiem, że uczysz dziecko być średnie, że to takie istotne?


@cecyl: Och ty mój psychologu. A może widzę, że potem leniwi nauczyciele wystawiają oceny na semestr/zakończenie roku na podstawie tych bzdurnych średnich bo nie chce im się samemu liczyć?
@deryt: nie da się być we wszystkim zajebistym. Chwal go np. że dobrze mu poszedł sprawdzian z ułamków a nie ze 6.0 z matmy. W przeciwnym wypadku usredniasz jego skulle z matmy i śrubujesz wartość do marginalnej liczby. Co więcej w nieobiektywnym systemu testów. Trochę luzu
w jednym przypadku przy 2 ocenach mocno zawyża, a w innym zaniża też przy dwóch ocenach.


@cult_of_luna:
Bo w pierwszym cała klasa ma po jednej ocenie a w drugim cała klasa ma po 4 oceny z tego przedmiotu.
Chociaż niewykluczone że faktycznie ta średnia coś szwankuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@krootki: Te wszystkie dzienniki to jest tylko i wyłącznie skok na kasę. Szkoły często nie mają zielonego pojęcia co kupują, a umowy są tak skonstruowane, aby nie łatwo było można z tego szajsu zrezygnować. A średnią też może źle liczyć, bo nauczyciel coś popierdzielił przy dodawaniu oceny.
Te średnie to kojarzą mi się z taką historią z końca mojej podbazy (początek lat 90). Wiecie jak to jest - brakuje coś tam z niektórych przedmiotów i szło się na "żebry" do niektórych nauczycieli aby podwyższyć ocenę końcową. Kumpel tak łaził po różnych nauczycielach i u jednej z nauczycielek z ocen 3+, 1, 3+, 1 wyciągnął ocenę końcową 4 xD Ten program chyba liczy podobnie ;)
@BartoszBarSeba: Dobra, masz rację. Dopiero jak wszedłem bezpośrednio na stronę Gdańskiej Platformy Edukacyjnej to mam całą rozpiskę i wtedy faktycznie widać, że średnia jest liczona z obu semestrów. Na aplikacji są dostępne tylko bieżące oceny, za to średnia jest za wszystkie. Problem rozwiązany, temat zamykam.