Wpis z mikrobloga

Mamy coś, co powinno Was zainteresować. Dyskusje na temat tego, która yerba lepiej pobudza to jeden z gorętszych wątków na grupach dyskusyjnych polskich mateistów. Wokół tematu zdążyło narodzić się sporo mitów. Niektórzy na przykład utożsamiają moc z wyrazistym, goryczkowym smakiem (pozdro dla fanów Pajarito). Postanowiliśmy rozprawić się z różnymi obiegowymi teoriami, które nie zawsze mają pokrycie z rzeczywistością. Skontaktowaliśmy się z producentami większości znanych yerb prosząc o dokładne informacje odnośnie zawartości kofeiny w ich markach. Otrzymaliśmy odpowiedzi od większości z nich. Dane (ilość gramów kofeiny na 100 gramów suszu) publikujemy w formie tabeli wraz z tekstowym komentarzem.
PS. Nie zapominajmy, że wartości odnoszą się do zbadanych laboratoryjnie badanych próbek i są uzależnione od różnych czynników - więcej na ten temat w tekście. Miłej lektury.

https://www.poyerbani.pl/Ktora-yerba-mate-najlepiej-pobudza-Mamy-dane-prosto-od-producentow-news-pol-1549354354.html

PS.2 Tabelkę rozpowszechniajcie do woli.

#yerbamate #kofeina #yerbamatewykopclub #ranking
  • 26
  • Odpowiedz
Nie wiemy, czemu pominięto Despaladę w dokumentach, jakie przysłał nam ten producent... Szczególnie, że wspomnieli nawet o Rosamonte w saszetkach, a to raczej nisza. Teoretycznie, skoro despalady nie mają patyczków, wartości powinny być nawet wyższe. No ale nie mamy formalnego potwierdzenia, a jednak zależy nam na pełnej legitności podawanych informacji.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Poyerbani_pl: najlepsze byłoby zbadanie naparu po zaparzeniu 1,2, 3,4,5 etc. Co z tego, że taka Rosamonte ma dużą zawartość kofeiny jeśli odda jej mniej niż jakaś pylasta yerba? (Pajarito do zbyt grubo cietych nie należy, a co mówić tutaj o np. Evra mate /chimarrao).
  • Odpowiedz
@scooby666: Nawet nie wiecie ile zachodu byłoby ze zlecaniem im przeprowadzenia szczegółowych badań, skoro doproszenie się o wyniki testów, de facto dla producentów obowiązkowych, było sporym wyzwaniem. Tak więc cieszymy się z tego co mamy, a jednocześnie nie wątpimy że przy nieco innej metodologii dałoby się zrobić to z nieco większą precyzją. @yamnichek_pyesio: Postaramy się zrobić kiedyś kolejne zestawienie i wtedy poprosimy naszych południowoamerykańskich partnerów o bardziej szczegółowe
  • Odpowiedz
@Velion: Z Verde nie śmieją się dlatego, że jest słaba tylko dlatego, że jest gównem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Po za tym jest to bodaj jedyna yerba w zestawieniu w odmianie Despalada. Już widzę Despaladę od Verde w porównaniu z Rosamonte, Cruz de Maltą albo El Pajaro (z resztą bardzo szkoda, że tej marki również zabrakło) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 1
@Arcadius36 no chemicznie jest to samo ale jakoś nikt nie mówi że w kawie jest teina a w herbacie kofeina :-) nazwa określa pochodzenie substancji... Jakoś razi w oczy mówienie o kofeinie w mate i tyle...
  • Odpowiedz
@Velion: I co to ma do rzeczy? Np. najwięcej kofeiny mają kawy jasno palone. W procesie palenia kawy/yerby pozbywamy się też części kofeiny.

Wspomniane wartości należy traktować raczej jako ciekawostkę. Zawartość mateiny w suszu niekoniecznie może przekładać się na zawartość tej substancji w naparze, a z kolei moc naparu niekoniecznie może przekładać się na odczuwane pobudzenie, bo np. jeden lubi i zauważa mocny strzał w dupsko, a drugiego (np. mnie)
  • Odpowiedz
@Poyerbani_pl: Trochę nie czaję celu tego zestawienia. Sami wiecie, że każdy sypie różne ilości, zalewa różną ilością wody o różnej temperaturze, zaparza przez różną ilość czasu, pije różną ilość zalań, itd. A do tego dochodzi pewnie jeszcze sezonowość upraw czy charakterystyka poszczególnej partii towaru. Nic z tego badania specjalnego nie wynika.
Kolejna rzecz, poprosiliście producentów o dane - jeśli nie ma tego na opakowaniach, to ani my nie mamy gwarancji,
  • Odpowiedz