Wpis z mikrobloga

Dlaczego różnicówki rozłączają również przewód N? W jakich sytuacjach, które wyzwoliłyby RCD rozłączenie wyłącznie przewodu fazowego byłoby niewystarczające?

Zaznaczam, że nie chodzi mi o to, dlaczego różnicówka potrzebuje obu przewodów dla wykrycia upływności ;)

#elektryka
  • 27
@pszk93: specjalnie nie tagowałem #elektroda, bo na elektrodzie podobne tematy kończą się wojną januszów o znajomość normy PN-2137, prawidłowe nazewnictwo wyłączników różnicowoprądowych oraz "jak kolega się nie zna, to niech kolega wezwie elektryka, chyba że chce mieć sąsiadów na sumieniu" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@LRF1000W: w takim razie wszystkie zabezpieczenia (nadprądowe też) powinny rozłączać oba przewody, bo może ktoś źle podłączy.
@wonsz_smieszek: No chociażby dlatego, że jak będzie zwarte N z PE to też wyzwoli to RCD (w dużej części przypadków) a gdyby N nie było rozłączane to to zwarcie by się utrzymywało. Czy ma to jakieś negatywne skutki? Tego nie wiem, bo prąd będzie raczej malutki i nie pojawi się nigdzie żadne groźne napięcie dotykowe. Ale takie zwarcie też warto wykryć i wyłączyć, bo może być spowodowane jakimś uszkodzeniem izolacji na
@zuberek1990 charakerystyka to jest w nadpradowych a nie w RCD, tam są klasy/typy wg rodzajów prądu.
Oczywiście przy jakimkolwiek obciazeniu jak nie ma N roznicowka zadziała, to właśnie miałem na myśli mówiąc że działa bez N, jej działanie to przecież rozłączanie obwodu.