Wpis z mikrobloga

Dlaczego różnicówki rozłączają również przewód N? W jakich sytuacjach, które wyzwoliłyby RCD rozłączenie wyłącznie przewodu fazowego byłoby niewystarczające?

Zaznaczam, że nie chodzi mi o to, dlaczego różnicówka potrzebuje obu przewodów dla wykrycia upływności ;)

#elektryka
  • 27
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: @Mirkomil: RCD też ma swoją charakterystykę oraz typ wyzwalania.
RCD ma wyłączać wszystkie czynne przewody obwodu, bo tego wymaga norma (60364-5-53). A producenci nie będą robić urządzenia w sprzeczności z wymaganiami normy, bo nikt tego nie kupi. Kiedyś widziałem RCD bez rozłączanego toru N, teoretycznie do układu TN-C.
Poza tym w obwodzie RCD istnieje rezystor testowy, jak pomylicie biegunowość, to jest szansa na to, że pomimo wyłączenia RCD, wciskając
  • Odpowiedz
Kiedyś widziałem RCD bez rozłączanego toru N


@kozi966: z szybkiego googlania wynika, że zagranicą się takie stosuje nawet dość powszechnie. Tam pewnie po prostu norma nie broni pewnie i jest taniej.

Natomiast, jak dobrze wnioskujesz, chodzi mi o wytłumaczenie elektryczno-fizyczne logiki i czemu jest inaczej niż przy zwykłych eSkach :)

Mimo wszystko, podwójny styk zwiększa pewność wyłączenia w stosunku do pojedynczego (który moze się "zaspawać").


Prawda, ale przy wyłącznikach nadprądowych się
  • Odpowiedz
@LRF1000W nie widziałem nigdy takich w Polsce, ale na zamówienie na pewno sciagna.

Z ciekawostek to wszystkie są char C, nie dalo się kupić w leroy char B.
https://www.legrand.fr/catalogue/tableaux-electriques-et-disjoncteurs/disjoncteur

Do tego są inne szyny zasilające, otwory bardzo małe i np nie da się włożyć dwoch 4mm2 z jednej strony.

Suma summarum przez takie eski prawie położyłem bardzo ważny projekt który musial być zrobiony natychmiast a była sobota wieczór...
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: RCD w większości produkowanych na Polski rynek jest produkowany jako aparat 1/3P+N, czyli takie "jakie powinno być". Pomimo, że sklepy oferują je jako 2P/4P (a nawet karty katalogowe mogą tak sugerować).
W nadprądówkach się tym nie przejmujemy, bo styki tego aparatu mają inne ograniczenia i są rezerwowane zabezpieczeniem przeciwprzeciążeniowym/zwarciowym. RCD nie ma zabezpieczenia zwarciowego/przeciwprzeciążeniowego, więc zwarcie L-N może "zaspawać" styki.
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: Nie musisz mieć zasilania, żeby pomiędzy N a PE prąd popłynął. Pomiędzy tymi przewodami zawsze będzie jakieś szczątkowe napięcie, a w układach TN gdzie są one połączone metalicznie (w złączu chociażby) rezystancja będzie tak niewielka, że to napięcie wystarczy do wywołania prądu wyzwolenia wysokoczułego RCD
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: Wiadomo że w idealnym przypadku, kiedy N nie będzie obciążone w żaden sposób przez żaden inny odbiornik, a dodatkowo wyeliminujemy wpływ indukcji elektromagnetycznej, zwarcie N - PE nie spowoduje zadziałania RCD. Ale w rzeczywistości jest trochę inaczej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz