Wpis z mikrobloga

Czy mając pozwolenie sportowe na #bron oraz będąc członkiem PZŁ mogę używać broni zarejestrowanej do celów sportowych podczas polowania? Oczywiście zakładamy że karabin spełnia kryteria myśliwskie.

Pytam czysto hipotetycznie bo może nie trzeba dodatkowej kategorii pozwolenia robić która tak naprawdę niewiele daje.

#strzelectwo #myslistwo #lowiectwo #strzelajzwykopem
  • 25
  • Odpowiedz
@wiesiu2: nie sądzę aby tak było. Widzisz. W legitymacji posiadacza broni nie bez powodu jest zapisana "myśliwska". Jeśli by zatrzymała Cię policja lub straż łowiecka, ewentualnie inna służba, to mają podstawę na to, że wykonujesz polowanie niezgodnie z przepisami, a tym samym kłusujesz, czyli możesz iść siedzieć.

Dodatkowo na potwierdzenie moich słów w rozporzadzeniu ministra środowiska o warunkach polowania jest zapisane:

3. 1. Do wykonywania polowania oraz odstrzału zwierząt stanowiących nadzwyczajne
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@radzio541 nie przekonałeś mnie ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Przy tym toku rozumowania byłoby zakazane strzelanie na zawodach pzss z broni niezarejestrowanej jako sportowa a to zakazane nie jest.
  • Odpowiedz
@wiesiu2:
W przepisie pojawiają się pojęcia niezdefiniowane w przepisach obowiązującego prawa. Pierwsze z nich to myśliwska broń palna, drugie to amunicja myśliwska, a trzecie naboje myśliwskie półpłaszczowe i pełnopłaszczowe. Wyjaśnienie tych pojęć jest problematyczne z punktu widzenia znaczenia normatywnego, a ich użycie bez normatywnego zdefiniowania otwiera możliwość manipulacji i nadużyć przez organy administracji stosujące prawo. Nie sposób precyzyjnie określić czym jest myśliwska broń palna.
https://trybun.org.pl/2016/11/27/bron-lowiecka-dopuszczona-do-wykonywania-polowan-na-podstawie-odrebnych-przepisow-w-celu-kolekcjonerskim/

  • Odpowiedz
@wiesiu2: Nie można.
Tak samo jak masz pozwolenie kolekcjonerskie i sportowe, broń zarejestrowaną na sportowe możesz nosić,broni zarejestrowanej na kolekcjonerskie nie możesz nosić. Możesz kupić 2 takie same pistolety i liczy się na co sobie zaznaczyłeś przy rejestracji...
  • Odpowiedz
@wiesiu2: Tylko zawody są na strzelnicy, a na strzelnicy możesz użyć każdej legalnej broni. Tak samo możesz użyć tam broni samoczynnej, jeżeli taka się tam legalnie znajduje i właściciel Ci pozwala.
  • Odpowiedz
@PikPak: Tylko, że można używać do polowania broni myśliwskiej, nie ma tego chyba sprecyzowanego (nie wiem), ale wydaje mi się, że logicznie lepiej używać broni na pozwolenie myśliwskie/łowieckie, niż broni sportowej.
Inna sprawa to np. gdzie z przepisów według mnie jasno wychodzi, że posiadacz broni sportowej i myśliwskiej mogą sobie użyczać broni. I nie ma że sportowiec sportowcowi, itd. Ale po prostu że jeden i drugi, może jednemu i drugiemu. Według
  • Odpowiedz
@thestabilizator: @PikPak: @mac_jg: @gaz24wolga: @radzio541: dziękuję wszystkim za wypowiedzi, większość jest na nie ale jednocześnie brak konkretnych argumentów za zakazem użycia broni zarejestrowanej jako sportowa do polowania.

Wszyscy są jedynie zgodni w kwestii że prawo jest durne i niejasne.

Jako iż ta kwestia mnie ciekawi to chciałbym ją jakoś wyjaśnić. Do kogo można napisać oficjalne zapytanie w takiej sprawie? Do PZŁ chyba nie za bardzo? Od razu
  • Odpowiedz
Do PZŁ chyba nie za bardzo? Od razu do KGP?

@wiesiu2: a dlaczego nie do obu? poza tym było by to zabawne, gdyby przyszły dwie różne opinie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

a co do reszty... jestem przekonany, że o charakterze broni decyduje właśnie cel do jakiego została zarejestrowana, więc zgodnie z tym:

3. 1. Do wykonywania polowania oraz odstrzału zwierząt stanowiących nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub
  • Odpowiedz