Wpis z mikrobloga

4 lata temu pisałem o pewnym problemie... I w pewnym momencie się naprawił, ale sam nie wiem jakim cudem. Problem powrócił po złożeniu "nowego" kompa.
Problem: Komputer, gdy nie jest pod obciążeniem restartuje się

Kilka faktów. Komputer podczas grania nie zrestartował mi się ani razu. W systemie owszem, podczas różnych zadań. Procek podpięty jest kablem 4-pin, bo 8-pin nie mogę odnaleźć na tę chwilę - bez OC powinno styknąć. Kable zasilania nie powinny być uszkodzone. Wyłączenie sterowników grafiki w menadżerze rozwiązuje problem. Nic nie podkręcane, chodzi na fabrycznym taktowaniu. Dziennik zdarzeń generuje taki wpis jak na screenshocie. Może ktoś z was znajdzie coś w internecie, bo mi już siły brakuje - wczoraj 4 godziny kombinacji, dziś 5 godzin testów i zero efektów. Jest późno, jak coś to jutro rano powtórzę ten wpis.

Co sprawdzałem
- zmiany opcji zasilania (na wydajny, opcje uśpienia dysków, szybkiego uruchamiania)
- instalacja sterowników (chipset, realtek, sata)
- stery gpu najnowsze z NVIDIA
- wymiana listy na nową
- wypięcie karty dźwiękowej ASUS Xonar DX
- wypięcie zasilania wentylatorów obudowy
- wyłączanie pojedynczo urządzeń dźwięku (realtek, nvidia)
- wyłączenie przyśpieszenia sprzętowego w chrome (sam chrome prawdopodobnie nie powoduje tej awarii)
- wysokie temperatury odpadają, bo w stresie komp nie łapie reboota
- wyłączenie w menadżerze urządzeń karty graficznej - komp działa stabilnie przez ~1,5 h
-
wyłączenie wszystkich urządzeń audio - komp działał stabilnie przez ~1,5 h

Czego nie robiłem**
- wymiana zasilacza (zasilacz 650 W, w poprzednim setupie był ten sam problem i jakoś się naprawiło)
- wymiana ram (w/g danych pamięć powinna śmigać z tą płytą główną)
- format i instalacja w10 bez systemu
- odpalenia linuxa z usb (ale zaraz to uczynię Ubuntu 15.04 "Vivid Vervet" Unity)
- odpięcie dysków i odpalenie na samym SSD (tablica jest chyba na innym dysku niż ssd ;/)
- wymiana grafiki (nówka sztuka, na poprzedniej, bardziej prądożernej było to samo)

Specyfikejszyn
- MSI Tomahawk MAG z390
- MSI 1060 Gaminx X 6G
- Intel i7 8700k + chłodzenie Scythe Mugen 2
- G.Skill Ripjaws V 16GB
- Chieftec 650w cft-650-14cs
- 1 dysk ssd, 3 dyski hdd

#it #komputery #elektroda #informatyka
Soczi - 4 lata temu pisałem o pewnym problemie... I w pewnym momencie się naprawił, a...

źródło: comment_wZdznsEnQPpV4BzqdmeS9dM6eAFsnpwq.jpg

Pobierz
  • 40
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Soczi: sprawdź kości RAM, być może któraś powoduje te restarty. Jeśli nie tak to problem musi być gdzieś na płycie głównej
  • Odpowiedz
@Soczi: miałem bardzo podobne problemy tyle że u mnie po jakimś czasie poszła sekcja zasilania na płycie tak o.. jak się okazało zasilacz to był niezły zabójca xD u mnie wymiana zasilacza zrównala z ziemią jakiekolwiek problemy. Ale u Ciebie nie wiem. Spróbuj z tym zasilaczem może coś da :P
  • Odpowiedz
@Soczi: Ta, działał cały czas w tle i ubijał system co jakiś czas, jeżeli nie był pod obciążeniem. Normalnie wywalało błąd i smutną buźkę, a potem restart.
  • Odpowiedz
@Soczi: @krasnij: OK, ale aplikacja może co najwyżej wywołać BSODa. Jak nie ma BSOD - to nie ma takiego poziomu dostępu żadna aplikacja żeby nagle odciąć zasilanie do płyty. Spróbuj podnieść sterowniki do UEFI/BIOS ?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Koliat: nie pamiętam już okoliczności tego problemu, bo było to dość dawno temu. Niemniej na pewno chrome updater był wtedy winowajcą i zdaje się wskazywał na to event viewer. Tu u kolegi nie mam pojęcia
  • Odpowiedz
@Soczi: 1. Zasilacz z czarnej listy. Jak byk.
2. Update biosu.
3. Jak poprzednie GPU to też była nvidia to zainstalować driver nie wyższy niż 399.*, najlepiej przez DDU.

z moimi podpowiedziami to leciałbym od końca ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@krasnij: jak mówię, jedyne co mogło to być to bluescreen - aplikacja fizycznie nie ma wyższego poziomu dostępu niż spowodowanie BSODa - jest "uwięziona" w systemie operacyjnym i jedyne co może zrobić to coś "nieprzewidywalnego" dla procesora przez co spowodować NMI czyli w rezultacie bluescreen. I wtedy też pojawia Ci się wpis w event logu z source BugCheck wskazujący na proces. u OPa wpis który załączył to klasyczny poweroff.

Po
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Koliat mieszkanie też inne.
@kysko @krasnij komp odpalony na samym SSD, bez chrome i od razu po starcie systemu reset XD czyli nie chrome i dyski.
@szpoq stery najnowsze ze strony nvidii, ale spróbuję przez ddu, a jak nie to jutro format i instalacja systemu bez internetu i instalacja sterowników z płyt.
Bios najnowszy wrzuciłem.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
Na samym SSD reset następuje po paru sekundach. 5 resetów i ani razu nie zdążyłem nawet wyłączyć GPU :/
Edit
Może wina ssd?
  • Odpowiedz