Wpis z mikrobloga

"Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie" (Mt 6,2-4)

#katolicyzm #chrzescijanstwo #religia #4konserwy #cytaty #wosp2019
  • 16
34 * kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć; nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo* nakazuje. 35 A jeśli pragną się czego nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów! Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu.


@mlodszy_szaman_hordy: ten cytat też bierzemy sobie do serca?
@StaryWilk: szanuje, na ogół caritas działa dość przyzwoicie. Nie widziałem takich szumnych akcji i ostentacyjnego pomagania.
Może nie jest to doskonałą ewangeliczna forma pomocy, ale jest zdecydowanie bliżej ewangelicznego ideału. Nie wiem co by mogli jeszcze pod tym kontem zmienić, zważając na charakter takich form charytatywności.
to odnośnie niesformalizowanej jeszcze Mszy Świętej. Obecnie kazania mogą głosić tylko diakoni, prezbiterzy i biskupi.


@mlodszy_szaman_hordy: Teraz przeczytałem ten list i faktycznie, trudno interpretować to inaczej. Ale i tak uważam, że ta część

A jeśli pragną się czego nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów! Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu.


ujmuje kobietom.
@mlodszy_szaman_hordy "nie zapala się światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie" (Mt 5, 15-16)
@mateusz562: dlatego łącząc te dwa fragmenty uważam że trzeba być uczciwym, wrażliwym na cudze nieszczęścia i pomocnym, ale nie czynić tego na pokaz, ani samemu przed sobą się nie chełpić swoją dobrocią.
"Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać."
Nie chodzi o zadręczanie siebie, ale o wystrzeganie się pychy. By własna dobroć, nie doprowadziła człowieka do upadku.