Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@multi_multi: hmm, bo idziesz w drugą stronę? Od lewej - masz moment w lewo, po prawej masz drugi moment wynikający np z utwierdzenia belki w ścianie. Idąc zaś od prawej najpierw masz ten moment utwierdzenia który ma przeciwny znak do pierwszego. Dlatego :-)
@multi_multi:

Mireczki inżynierskie, czy jest mi ktoś w stanie wytłumaczyć na chłopski rozum dlaczego przy analizie sił tnących i momentów gnących znaki zmieniają się w zależności od tego z której strony analizujemy belkę?

Belek dawno już ręcznie nie liczyłem, ale z tego co pamiętam to ta zasada dotyczy tylko sił tnących, a dla momentów patrzy się czy dana siła rozciąga włókna górne lub dolne.

Dla sił tnących chodzi o "kręcenie względem
wydaje mi się, że to pewnie ma coś wspólnego z całkowaniem, żeby znak momentu gnącego się zgadzał, ale gdybym poprzestała na siłach tnących to nie mogę się doszukać sensu
@multi_multi: Z inżynierskiego punktu widzenia, to nie ma znaczenia jaki znak przyjmiesz, ważne żeby były odwrotne.
Natomiast z formalnego punktu widzenia, siła ścinająca to pochodna momentu, więc znak należy tak przyjąć, aby matematycznie wykresy się zgadzały.