Wpis z mikrobloga

#oswiadczenie #4konserwy #katolicyzm #chrzescijanstwo #religia #religioznawstwo #bekazkatoli #bekazmonoteistow

Nie rozumiem katolików, którzy wierzą w teorię ewolucji. To trochę schizofreniczne. Chyba, że przyjmiemy pierwsze rozdziały księgi rodzaju za alegorię, ale wtedy katolicyzm przestanie być Rzymskim Katolicyzmem w myśl Komisji Biblijnej z początku XX wieku.
  • 21
@Osculum_Infame: Moje rozumienie i całkiem bliskie temu co kościół twierdzi jest takie że kosmologiczna historia świata itd to się wszystko zgadza a Bóg wkroczył w pewnym momencie w historię życia na ziemi obdarzając człowieka duszą na swój obraz i podobieństwo i podniósł tym jego godność. Potem zaczyna się dialog Boga z człowiekiem od 12 rozdziału Genesis i Abrama. "Jak tam było tak tam było" ale np stworzenie zwierząt i człowieka w
@lordus2: https://pl.wikipedia.org/wiki/Papieska_Komisja_Biblijna

Orzeczenia były utrzymane w tradycyjnym rozumieniu autorstwa i historyczności ksiąg biblijnych, sprzeciwiały się liberalnej i racjonalistycznej krytyce. Ich tezy to m.in.


**Obrona historycznego charakteru pierwszych 3 rozdziałów Księgi Rodzaju, szczególnie: odrębne stworzenie człowieka, stworzenie pierwszej kobiety z mężczyzny, pierwotna jedność rodzaju ludzkiego i jego stan szczęśliwości, a także pierwsze Boże przykazanie i przekroczenie jego w wyniku kuszenia przez diabła pod postacią węża.tekst pochylony**
@Osculum_Infame: nie rozumiem o co Ci chodzi. Mógłbyś jaśniej? Pierwszych 11 rozdziałów zaliczane jest jako mitologia. Nakreśla tylko pewne prawdy. Całą Biblię możesz w pewien sposób odnosić alegorycznie np. Księgę Tobiasza. Po to właśnie powstają komisję biblijne, żeby interpretować Biblię.
@lordus2: Irytuje mnie po prostu fakt, że kościół tak jak mu wygodnie jedne fragmenty uważa za alegorię np opis stworzenia świata i człowieka, inne z kolei mają obrazować rzeczywiste wydarzenia - zniszczenie Sodomy i Gomory.

Pytałem poważnie o współczesną interpretację zniszczenia Sodomy i Gomory. Dawniej uważano, że to kara za rozpustę wbrew naturze.
@Osculum_Infame: Kościół szuka prawdy na podstawie Objawienia. Nie chodzi o niczyją wygodę tylko o prawdę. Nauka potwierdza ewolucję i Kościół się temu nie sprzeciwia tylko to potwierdza. Od starożytności wierzy w creatio continua jak też od starożytności interpretuje alegorycznie Biblię.