Wpis z mikrobloga

Oglądałem wykłady profesorów fizyki, na których wmawiano mi, że entropia jest miarą nieuporządkowania. Jest to sposób określania tego zjawiska, który wprowadza słuchacza w błąd. Okazuje się, że entropia jest zupełnym przeciwieństwem nieuporządkowania. Entropia jest miarą równowagi ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:
Z definicji i sposobu przedstawiania entropii nigdy bym nie wywnioskował, że to taka fizyczna dyfuzja, a jest to dokładnie takie samo zjawisko jak w przypadku stężeń z tym, że dotyczy energii. Dyfuzja zachodzi w cieczach i gazach. Jest bardzo istotna w procesach biologicznych. Dochodzi tu do wyrównania się stężeń np. woda słodka miesza się z wodą słoną tak aby stężenie (ilość soli) w całej objętości takiego zbiornika było dokładnie takie samo. Identyczną sytuację mamy w przypadku Entropii. Układ o większej energii oddaje tę energię sąsiednim układom o niższej energii. Dlatego między innymi gorąca herbata w szklance może ostygnąć bo głównie woda z tej herbaty oddaje energię do otoczenia. Proces ten trwa aż do momentu wyrównania się temperatury herbaty w szklance z temperaturą otoczenia.

dyfuzja - na tej samej zasadzie rozchodzi się energia.

Nie chcę za bardzo mieszać dlatego tę informację zostawiłem na koniec, ale może ona pomoże komuś zrozumieć czym tak naprawdę jest owa entropia. Podobna sytuacja w moim przekonaniu ma miejsce w przypadku wiatru. Wiatry zawsze wieją z wyżów do niżów. Mamy tu więc do czynienia z wyrównywaniem się ciśnień na podobnej zasadzie jak ma to miejsce w przypadku dyfuzji czy entropii.

Entropia to nie bałagan - entropia to równowaga.

Jeżeli coś jest gorące mimo, że otoczenie jest zimne to mówimy o niskim poziomie równowagi energetycznej (entropii). Jeżeli natomiast temperatura wszystkich obiektów jest wyrównana to mówimy o wysokiej entropii czyli o równowadze.

#fizyka #entropia #dyfuzja #harmonia #rownowaga
tojestmultikonto - Oglądałem wykłady profesorów fizyki, na których wmawiano mi, że en...

źródło: comment_RktrFc8hNNgiy5ciFQvD0ip4W3nrPaGn.jpg

Pobierz
  • 9
rozproszenia energii


@leniuchowanie: o to właśnie chodzi. bałagan w pokoju nie ma nic wspólnego z entropią, pojęcie to odnosi się do układów termodynamicznych. widać na wiki też piszą bzdury, z resztą jest tam masa artykułów, które są pisane niezrozumiałym językiem, a przecież omawiane tam tematy są banalne. ja je znam, a jak czytam wiki to nie wiem o co chodzi.

https://youtu.be/YM-uykVfq_E

@Precypitat: tu nie chodzi o nieuporządkowanie tylko o rozproszenie
tojestmultikonto - > rozproszenia energii

@leniuchowanie: o to właśnie chodzi. bał...

źródło: comment_HH65kZPwehmsUbKO8Ms6V5C3DIaoGY87.jpg

Pobierz
@tojestmultikonto: Jest miarą uporządkowania, jeśli przez nieporządek rozumiemy dużą ilość informacji, co wynika z definicji S = k * ln(n) gdzie n jest ilością możliwych mikrostanów.

A to że fizycy lubią używać tego w swoich zastosowaniach to sobie stworzyli definicję dla specjalnego przypadku gdy mowa o układzie termodynamicznym.
Jest miarą uporządkowania


Nie. Fizycy określają entropię jako miarę nieuporządkowania.

przez nieporządek rozumiemy dużą ilość informacji


@chrzandofrytek:

dużo = bałagan?

mało = brak bałaganu?

Od kiedy tak się porobiło? Czyli, że co? Jak ktoś ma dużo pieniędzy na koncie to już nie jest milioner tylko bałaganiarz? xD

Obawiam się, że nazwanie entropii miarą nieuporządkowania wynika z braku zrozumienia tematu przez fizyków.
Swoją drogą zastanawiam się jak można badać coś czego się
tojestmultikonto - >Jest miarą uporządkowania

Nie. Fizycy określają entropię jako ...

źródło: comment_VvENgHIEw4lFgkeqmYDFan6cxBZD8McS.jpg

Pobierz
Można powiedzieć, że entropia jest miarą rozproszenia energii, nie jest za to miarą jej nieuporządkowania. W żadnym razie nie chodzi tu o porządek. Dwa przeciwne stany entropii są jakąś formą uporządkowania. W przypadku niskiej entropii jakiś obiekt np. kostka lodu czy gorący napój ma względem otoczenia mniej lub więcej energii , a w przypadku wysokiej entropii energia jest rozproszona równomiernie tzn. gorący obiekt wypromieniowuje ciepło do otoczenia i temperatury wszystkich elementów układu