Wpis z mikrobloga

Mam pytanie. Podpisalam umowę najmu pokoju mieszkalnego. Umowa zawarta jest pomiędzy mną a wspomnianym w umowie wynajmującym dla przykładu Markiem Kowalskim.
Podczas podpisywania umowy natomiast był syn Marka i to on podpisał się pod umową jako wynajmujący oraz ja jako najemca.
Moje pytanie brzmi: czy umowa jest ważna? Czy właściciele mogą na koniec okresu wypowiedzenia nie oddać mi kaucji bo umowa jest nieważna i zostanę na lodzie?
Trochę się martwię bo tak jak opisywałam we wcześniejszym poście właściciele są lekko jebnięci i boję się że coś odwalą.

#pytanie #prawo #wynajem #mieszkanie #poradadnia #pomocy
  • 12
@bakukang: nie rozumiem. Ich syn podpisal sie SWOIM podpisem jako jego ojciec? Jesli tak to obaj uczestniczycie w procederze falszowania dokumentow i obaj mozecie beknac.
@karer w sumie to podpisał się swoim podpisem, nie imieniem i nazwiskiem ojca tylko swoim więc de facto nie falszował podpisu swojego ojca. Po prostu na umowie widnieje jako wynajmujący jego ojciec, a syn załatwiał z nami wszystko od początku i też podpisał się na tej umowę jako wynajmujący, ponieważ tego ojca z nami nie było w tamtym momencie.
@karer dziękuję za pomoc :) a jeśli my przelewamy pieniądze za wynajem i ogólnie stosujemy się do umowy to oni mogą mimo wszystko zatrzymać sobie kaucję i jej nam oddać bo umowa nie ma mocy prawnej?
Bo my za miesiąc oddajemy pokój i niedługo robimy ostatni przelew za wynajem, za miesiąc oni powinni oddać nam kaucję ale teraz martwię się ze jej nie dostaniemy :(
@tepiciel_absurdow nie no mieszkam tam miesiąc i miesiąc jest też wypowiedzenia więc wyjdzie 2 miesiące. Ale fakt nie zorientowalam się przy podpisywaniu że ma to jakieś znaczenie, może przeoczyłam że była tam wpisana inna osoba.
Jesli podpisal sie swoim podpisem to ta umowa nie ma zadnej mocy prawnej.


@karer: Twoje koncepcje czasami mnie porażają. Słyszałeś o 103 KC?

@bakukang: akurat aktualnie umowa jest nazwijmy to "w stanie zawieszenia" tzn. teoretycznie została podpisana przez osobę nieuprawnioną, ale nic nie wyklucza, że ojciec udzielił pełnomocnictwa synowi. Dlatego jeśli chcesz potwierdzić czy umowa obowiązuje powinieneś zastosować się do przepisu 103 KC i wezwać Marka Kowalskiego do potwierdzenia umowy
Twoje koncepcje czasami mnie porażają. Słyszałeś o 103 KC?


@Adams_GA: nie w tym przypadku. Podpis z pelnomocnictwa musi byc "w imieniu" a jesli nie jest to nie mozna stosowac zasad pelnomocnictwa. Nie mozesz podpisac sie swoim podpisem w miejscu w ktorym jest napisane "andrzej duda" nawet jesli posiadasz pelnomocnictwo. Musi byc o tym informacja w samej umowie albo pelnomocnictwo musi byc dolaczone do umowy (czyli jest o tym informacja w umowie)
@karer: czekam na jakiś wyrok albo komentarz to potwierdzający. Miałem w życiu kilka procesów z falsus procurator i żaden sąd nie stwierdził, że umowa jest nieważna bo nie wskazano, że dana osoba działa w czyimś imieniu. #!$%@?ąc od tego nawet jak umowa pisemna jest nieważna, to nie obroni poglądu, że do zawarcia umowy per facta concludentia nie doszło.
czekam na jakiś wyrok albo komentarz to potwierdzający.


@Adams_GA: po co? Wystarczy zrozumiec idee dokumentu i tego czy umowa w ktorej jedna osoba podpisuje sie w miejscu w ktorym ma widniec podpis innej osoby moze byc dokumentem. Wyjasnie ci co jest z pelnomocnictwem niebezpiecznego:

Jesli ja mam z inna osoba umowe (zakladajac ze nie jestes prawnikiem) a ty jestes pelnomocnikiem tej osoby, to w momencie gdy nie posiadam takiej wiedzy o