Wpis z mikrobloga

#lekarz #medycyna #zdrowie #pytaniedoeksperta #kiciochopyta

Mam poważne pytanie. Mam kaszel od kilku miesięcy. Lejaca się wydzielina z zatok. Zaczęło się od przeziębienia. Brałem:
Pronasal
Jakieś leki na refluks
Inhalacje sola izotoniczna
Ostatnio psikam gardło octaniseptem (jedyne co mi pomogło)

Generalnie mam nadciśnienie, przepukline w okolicy żołądka, refluks.

Moje pytanie jest takie co może być przyczyną kaszlu? Może to zapalenie płuc? Co robić?
  • 24
@WpisujcieMiasta: Coś bierzesz na nadcisnienie? Po sartanach bodajze wsytepuje kaszel, jako efekt uboczny. Jesli w zatokach jest problem.przydalby sie jakas technika obrazowa TK glowy np. Niech zleca Ci jakis posiew mikrobiologiczny, moze trzeba uzyc antybiotyku. Zapalenie pluc moglby wykazac rtg., ale do tego musialbys miec inne objawy jak goraczka, wyczerpanie.
Jesli jest zle leczony refluks, moze wystapic kaszel poniewaz zarzucana tresc z zolqdka bedzie draznic gardlo.
Przyczyn kaszlu jest duzo, przydaloby
Mam kaszel od kilku miesięcy. Lejaca się wydzielina z zatok. Zaczęło się od przeziębienia


@WpisujcieMiasta: Obecne dolegliwości nie muszą mieć związku z tym przeziębieniem sprzed kilku miesięcy. Jeśli laryngolog nie stwierdził choroby laryngologicznej to warto byłoby zgłosić się na badane do pulmonologa. Zakładam, że miałeś badanie rtg klatki piersiowej i jakieś badania obrazowe laryngologiczne już i ich wyniki są prawidłowe (?).

Przyczyny przewlekłego kaszlu są bardzo różne. Kontrolnie zapytam czy palisz
Na nadciśnienie biorę zofenil i nebilet (od kilku lat)


@WpisujcieMiasta: Zofenil to zofenopryl, a więc ACE-I, to może być przyczyna tego kaszlu. Poproś rodzinnego o zmianę na lek z innej grupy.

Nie miałem obrazowych


@WpisujcieMiasta: Wypadałoby przynajmniej rtg klatki piersiowej zrobić.

Jak nie przejdzie kaszel po zmianie leku na nadciśnienie to pulmonolog wydaje mi się.
Zapalenie pluc moglby wykazac rtg., ale do tego musialbys miec inne objawy jak goraczka, wyczerpanie.


@Coccinella_septempunctata: niekoniecznie. Ze trzy lata temu pałętał się po Gdańsku taki patogen, który nie dawał żadnych objawów poza uporczywym kaszlem nocnym. Rodzinna twierdziła, że miała sporo przypadków w przeciągu paru miesięcy.

@WpisujcieMiasta: unikaj późnych posiłków i leżenia po jedzeniu. Zapytaj lekarza, czy nie byłyby wskazane krople do nosa z antybiotykiem.

Tak swoją drogą, ostatni wysyp
@krystal_Tri_tapik
@Coccinella_septempunctata

Zofenil odpadł jako przyczyna. Kardiolog/internista zaproponowała rano bioprazol max na czczo jako antidotum na kaszel refluksowy. I powiem szczerze wziąłem raz i chyba czuje poprawę

Byłem u pulmonologa. Mam steryd do płuc (porcja dla dziecka) i mam sprawdzić czy po 2 tyg odczuje poprawę. Jutro mam przeswietlenie. Potem spirometrie.

Byłem także na usg brzucha i wszystko w normie. Chyba nie będę robił gastroskopii, tylko postaram się schudnąć.